Strona: Kandydat UAM - Udział studentek UAM w międzynarodowym letnim obozie dla osób nie(do)słyszących

Udział studentek UAM w międzynarodowym letnim obozie dla osób nie(do)słyszących
Wiadomość, opublikowana 08-08-2017

W połowie czerwca studentki UAM: Karolina Blaszka z Wydziału Fizyki, Maria Skoczyńska z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Agnieszka Turek z Wydziału Historycznego uczestniczyły w czterodniowym (21-25.06.2017) Summer Camp w Norwegii organizowanym przez międzynarodową federację osób głuchych i słabosłyszących International Federation of Hard of Hearing Young People.

I tak oto na przedmieściu  Sjøstrand, tuż zaraz za Kristiansand, odbył się międzynarodowy letni obóz dla osób słabosłyszących z całego świata. Cztery dni były wypełnione ogromną ilością ekscytujących zdarzeń i przygód. Studentki nawiązały kontakt z osobami, które pochodziły z Norwegii, Finlandii, Holandii, Belgii, Indonezji, Turcji, Kanady, Tunezji i wielu innych krajów. Wielokulturowe spotkania doprowadziły do przełamania bariery językowej,  jak i poszerzenia horyzontów w  efekcie spotkania międzykulturowego różnych nacji.
Sam pobyt w Norwegii został podzielony na dwie części: przygody oraz spotkania integracyjne. Pierwsza z nich dotyczyła wycieczek w celu odkrycia miejscowego klimatu, takich jak zwiedzanie ZOO połączonego wraz z parkiem wodnym i rozrywkowym, wspinanie się po parku linowym oferującym różne poziomy trudności we wspinaczce oraz spacerowanie w przytulnym miasteczku zamorskim Kirstiansand. Po dawce adrenaliny doznanej poza obozem zazwyczaj odbywały się owocne spotkania integracyjne. Atmosfera była przepełniona humorem i śmiechem, nie pomijając także wymiany informacji dotyczących różnic kulturowych (nie wiedziałyśmy na przykład, że w kraju skandynawskim nie obchodzi się Dnia Matki ani Ojca, ani tego, że w Turcji najwięcej popularnych imion zaczyna się na literę „E”!).
Pobyt przyniósł niezwykłe doświadczenia, które na pozwoliły bliższe poznanie nowych osób, zawarcie przyjaźni przekraczających bariery kilometrów, a przy tym zapewniło dużo radości w trakcie wspólnego pływania, zwiedzania, grania w gry planszowe i wygłupiania się. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek przygody.

Serdecznie dziękujemy władzom uczelni za przychylność i umożliwienie udziału w tej międzynarodowej przygodzie!

Informację wprowadził/a: Anna Rutz