Programme description
Filologia klasyczna jest od ponad dwustu lat podstawowym kierunkiem humanistycznym uniwersytetu. Studia na tym kierunku łączą tradycję z nowoczesnością. Jest główną strażniczką tradycji: greki i łaciny, literatury i kultury grecko-rzymskiej, wyrosłej z niej tożsamości europejskiej, a także w dialogu z kulturą judeochrześcijańską przyczynia się do kształtowania się tożsamości narodowej. Jej misją jest przekazywanie tego dziedzictwa kolejnym pokoleniom, kształcenia ich w poczuciu, że prawdziwy rozwój i innowacyjność są możliwe tylko wówczas, gdy tożsamość ufundowana jest na mocnym fundamencie kulturowym.
Specyfiką zajęć na filologii klasycznej jest to, że zajęcia z języka greckiego i łacińskiego są jednocześnie ważnym sposobem poznawania literatur antycznych w oryginale. Zajęcia te, służące nabyciu umiejętności tłumaczenia i komentowania tekstu, są centrum programu. Towarzyszą im liczne zajęcia konwersatoryjne o charakterze historycznoliterackim, zmierzające do przekazania studentom zaawansowanej wiedzy o obu literaturach antycznych. Dopełnieniem programu są zajęcia wykładowe lub konwersatoryjne, pozwalające analizować i interpretować literaturę w kontekstach historii, historii sztuki, wiedzy o religii i mitologii, filozofii etc. oraz zajęcia fakultatywne.
Studenci mają duży wpływ na sposoby realizacji programu i jego indywidualizację, ustalając z osobami prowadzącymi zajęcia teksty dostosowane do ich zainteresowań.
Praca dyplomowa powstaje w oparciu o dzieła w językach greckim lub łacińskim. Ma charakter przede wszystkim analityczny, często jest przekładem tekstu wraz z opracowaniem i komentarzem.
Example of courses
-
Praktyczna nauka języka greckiego i łacińskiego
-
Literatura gracka i rzymska
-
Historia starożytna
-
Mitologie Grecji i Rzymu
-
Filozofia antyczna
-
Życie codzienne i obyczajowość starożytnej Grecji i Rzymu
-
Sztuka antyczna w perspektywie literatury
-
Paleografia łacińska
-
Wprowadzenie do medio- i neolatynistyki
-
Mitologia antyczna w literaturze i kulturze
-
Literatura poantyczna
Graduate competencies
Filologia klasyczna ma ambicje kształcenia specyficznej odmiany „pracowników wiedzy” (knowledge workers); ich cechą charakterystyczną będzie nieustanna gotowość do objaśniania tych współczesnych zjawisk, które nie mieszczą się bez reszty w wąsko rozumianej teraźniejszości, wykraczają poza doraźność, są zakorzenione w odległej tradycji.
Filologia klasyczna to jednak przede wszystkim studia źródłowe – studia te dostarczają bowiem wiedzy na temat tekstów będących kamieniami milowymi naszej cywilizacji, nośnikami fundamentalnych znaczeń, których ranga nie wygasła do dzisiaj. Języki antyczne, greka i łacina, bywają, paradoksalnie, narzędziami ułatwiającymi rozumienie współczesnego świata.
Career prospects
Możliwości zatrudnienia absolwentów studiów pierwszego stopnia są dość szerokie i – podobnie jak w przypadku większości kierunków humanistycznych – nie do końca możliwe do przewidzenia. Ze względu na doskonałe przygotowanie merytoryczne, w tym językowe, literackie i kulturowe, absolwenci znajdują zatrudnienie m.in. w instytucjach kultury, redakcjach, bibliotekach. Ich umiejętności samokształcenia powodują, że świetnie przystosowują swoje kompetencje i wiedzę do różnych miejsc pracy. Przede wszystkim jednak absolwenci filologii klasycznej funkcjonują jako tłumacze, uznani i nagradzani ogólnopolskimi nagrodami, jak choćby „Literatury na świecie”.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwenci mają możliwość kontynuowania kształcenia na tym samym kierunku na studiach drugiego stopnia. W ostatnich latach podejmowali je niemal wszyscy absolwenci. Przygotowanie literaturoznawcze i językoznawcze absolwentów pozwala im podjąć studia także na innych kierunkach, np. Literatura powszechna.