Programme description
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk muzycznych jest kierunkiem praktycznym - wiedza oraz umiejętności zdobywane w ramach zajęć wykorzystywane są następnie podczas praktyk zawodowych w instytucjach kultury, stanowiących potencjalne miejsca zatrudnienia absolwentów. Oferta kierunku umożliwia wybór ścieżki kształcenia w zależności od własnych predyspozycji oraz zainteresowań. Odpowiadające na potrzeby rynku specjalności (dyrygentura chóralna, muzyka estradowa z produkcją muzyczną - wokalna, muzyka estradowa z produkcją muzyczną - instrumentalna) sprzyjają indywidualnemu rozwojowi pasji studentów. Ponadto studenci mogą dodatkowo realizować bezpłatny moduł kształcenia nauczycieli, przygotowujący do prowadzenia zajęć dydaktycznych i ogólnomuzycznych w zakresie szkolnej edukacji artystycznej na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Wszechstronność kierunku pozwala studentowi doświadczyć różnych aktywności z zakresu sztuk muzycznych. Podstawą kształcenia jest baza teoretyczna, słuchowa, wokalna i instrumentalna. Treści programowe zawierają elementy klasycznego kształcenia muzycznego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii stosowanych w świecie muzycznym.
Requirements under the Act on the Protection of Minors
Warunkiem odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Specialties
Student wybiera jedną z trzech specjalności:
- dyrygentura chóralna,
- muzyka estradowa z produkcją muzyczną – wokalna,
- muzyka estradowa z produkcją muzyczną – instrumentalna.
Dodatkowo może realizować moduł kształcenia nauczycieli, przygotowujący do prowadzenia zajęć dydaktycznych i ogólnomuzycznych w zakresie szkolnej edukacji artystycznej na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
Example of courses
- Fortepian
- Dyrygowanie
- Kształcenie słuchu
- Zespoły wokalne / instrumentalne (do wyboru)
- Aranżacja z instrumentacją (specjalność: dyrygentura chóralna, muzyka estradowa z produkcją muzyczną – wokalna / instrumentalna)
- Harmonia w muzyce rozrywkowej (specjalność: muzyka estradowa z produkcją muzyczną – wokalna / instrumentalna)
- Instrumenty elektroniczne i synteza dźwięku (specjalność: muzyka estradowa z produkcją muzyczną – instrumentalna)
- Produkcja muzyczna (specjalność: muzyka estradowa z produkcją muzyczną – instrumentalna)
- Techniki wykonawcze w chóralistyce i literatura chóralna (specjalność: dyrygentura chóralna)
- Praktyki zawodowe (zgodne z wybraną specjalnością)
Graduate competencies
1. Celem specjalności dyrygentura chóralna jest wykształcenie lidera prowadzącego amatorskie zespoły wokalne, organizującego pracę grupy. Absolwent posiada umiejętności dyrygenckie oraz wiedzę z zakresu prawidłowej emisji głosu, dobiera odpowiedni repertuar dostosowany do możliwości chóru, realizuje koncerty i wydarzenia artystyczne we własnym środowisku lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.
2. Specjalność muzyka estradowa z produkcją muzyczną - wokalna przygotowuje do indywidualnego rozwoju wokalnego, umożliwiając kontynuację nauki na studiach II stopnia w zakresie trenera wokalnego. Nauka koncentruje się na zagadnieniach emisji głosu, indywidualnych występach scenicznych i odkrywaniu estetyki wokalnej w ramach szeroko pojętej muzyki estradowej oraz indywidualnej praktyki artystycznej. Absolwent wykazuje się również podstawowymi umiejętnościami niezbędnymi przy pracy w studiu nagraniowym i produkcji muzycznej.
3. Specjalność muzyka estradowa z produkcją muzyczną - instrumentalna przygotowuje do sprawnego posługiwania się wybranym instrumentem muzycznym (fortepian, gitara, gitara basowa, perkusja) w zakresie gry solowej oraz zespołowej. Absolwent wykazuje się ponadto podstawowymi umiejętnościami niezbędnymi przy pracy w studiu nagraniowym i produkcji muzycznej.
4. Ukończenie dodatkowego modułu kształcenia nauczycieli przygotowuje do prowadzenia zajęć dydaktycznych i ogólnomuzycznych w zakresie szkolnej edukacji artystycznej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dn. 25.07.2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela oraz Rozporządzeniem MEN z dn. 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli).
Career prospects
- kierowanie zespołami wokalnymi, instrumentalnymi oraz wokalno-instrumentalnymi w amatorskim ruchu muzycznym
- podejmowanie aktywności artystycznej w charakterze członka zespołów muzycznych
- upowszechnianie muzyki w instytucjach kultury (m.in. domy kultury, prywatne szkoły muzyczne, ośrodki edukacji pozaszkolnej, stowarzyszenia, ogniska muzyczne, domy i kluby seniora) i mediach
-
prowadzenie zajęć umuzykalniających, nauki śpiewu oraz podstaw gry na wybranych instrumentach
- organizowanie i realizacja koncertów, imprez kulturalnych, animacji muzycznych oraz projektów artystycznych
-
wykonywanie zawodu nauczyciela zajęć dydaktycznych i ogólnomuzycznych w zakresie szkolnej edukacji artystycznej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dn. 25.07.2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela oraz Rozporządzeniem MEN z dn. 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli)