Programme description
Geomorfologia stosowana to specjalność przeznaczona dla absolwentów geograficznych studiów licencjackich, a także kierunków pokrewnych geografii.
Człowiek badając, eksploatując i kształtując środowisko przyrodnicze w pierwszej kolejności styka się z formami rzeźby terenu i kształtującymi je procesami geomorfologicznymi. W dobie postępujących zmian klimatu i obiegu wody nastąpiła intensyfikacja ekstremalnych i katastrofalnych procesów geomorfologicznych wpływających na działalność i życie człowieka. Zakres przedmiotów z geomorfologii ogólnej i specjalistycznych z geomorfologii stosowanej ukierunkowany jest na uzyskanie przez absolwenta pogłębionej wiedzy i kompetencji w zakresie poznania i interpretacji procesów geomorfologicznych, które są obecnie niezbędną podstawą we wszelkich środowiskowych planach zagospodarowania przestrzennego i strategiach rozwojowych. Wiedza absolwenta ma sprzyjać ochronie i kształtowaniu środowiska ze szczególnym uwzględnieniem obiektów przyrody nieożywionej.
Zakres merytoryczny zajęć, oparty na najnowszych osiągnieciach nauk geograficznych, przy znaczącym udziale zajęć praktycznych i terenowych, ma stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. Zajęcia prowadzone są z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczo-dydaktycznych, w terenie oraz instytucjach naukowo-edukacyjnych.
Studenci mają możliwość nabycia uprawnień do zawodu nauczyciela geografii w szkołach ponadpodstawowych. Praktyka odbywa się pod opieką doświadczonych nauczycieli. Nabycie pełnych kwalifikacji nauczycielskich jest możliwe po ukończeniu obydwu poziomów, licencjatu i studiów magisterskich.
Example of courses
- Globalne zmiany środowiska
- Geoinformacyjna analiza środowiska
- Metody badań geomorfologicznych
- Geomorfologia stosowana i geoinżynieria
- Geozagrożenia
- Rzeźbotwórcza aktywność człowieka
- Modelowanie procesów geomorfologicznych
- Georóżnorodność i geoparki
Graduate competencies
- Potrafi rozpoznawać i rzetelnie oceniać ewolucję powierzchni Ziemi zachodzącą w wyniku postępujących zmian globalnych i działalności człowieka oraz ocenić zagrożenia z nich wypływające, zarówno lokalnie w Wielkopolsce, jak i globalnie na obszarach polarnych, które stanowią ważną domenę badań polskich geomorfologów.
- Posiada praktyczną umiejętność kartowania i modelowania geomorfologicznego, przygotowania mapy geomorfologicznej i jej wykorzystania do opracowania map zagrożeń i ryzyka zjawiskami ekstremalnymi i katastrofalnymi, oraz wskazywania rozwiązań problemów środowiskowych w relacjach społeczeństwo-przyroda związanych z kontekstem geomorfologicznym.
- Stosuje zaawansowane systemy i narzędzia geoinformatyczne umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę baz danych oraz potrafi je zinterpretować do różnych potrzeb związanych z działalnością człowieka w środowisku przyrodniczym.
- Jest przygotowany do wpływania na politykę publiczną z zakresu zmian środowiskowych z korzyścią dla społeczeństwa i nauk o Ziemi.
- Potrafi dostosowywać się do zmian zachodzących na rynku pracy.
Career prospects
- Jednostki administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli
- Instytucje naukowo-badawcze, instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym i ekologią
- Firmy zajmujące się monitoringiem środowiska i zasobów naturalnych oraz tworzeniem systemów informacji przestrzennej
- Instytucje kultury i związane z ochroną przyrody, organizacje zajmujące się promocją dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego; wydawnictwa naukowe, popularno-naukowe i edukacyjne
- Szkolnictwo ponadpodstawowe oraz instytucje związane z edukacją