Programme description
Specjalność Geologia stratygraficzno-poszukiwawcza to klasyczny kierunek kształcenia na studiach 2. stopnia kierunku geologia. Skierowana jest przede wszystkim do absolwentów studiów 6 semestralnych. 4. semestralne studia łączą w sobie szeroko pojęte aspekty o charakterze podstawowym, związane z naukową stroną geologii, z aspektami praktycznymi, które wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu ze strony rynku pracy wobec absolwentów nauk o Ziemi.
Dwuczłonowe określenie tej specjalności zawiera dwa splecione ze sobą, a przy tym niezależne zespoły zagadnień. Pierwszym składnikiem tematycznym programu są szeroko pojęte aspekty o charakterze podstawowym, łączące się z naukową stroną geologii, drugim zaś aspekty praktyczne, które wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu ze strony rynku pracy wobec absolwentów nauk o Ziemi. Ujęte w programie specjalności zagadnienia, obejmujące zaawansowaną problematykę z zakresu geologii regionalnej, paleontologii, sedymentologii, tektoniki, petrologii i geochemii, w tym nowoczesną metodykę badań z tego zakresu, powiązane są jednocześnie z działalnością naukową pracowników Instytutu Geologii. Stanowią one niezbędną podstawę dla rozwijania u studenta wiedzy i umiejętności z zakresu poszukiwań i eksploatacji surowców mineralnych, w tym węglowodorów, wciąż istotnej dziedziny krajowej gospodarki. Szereg kursów dotyczących zagadnień z zakresu geologii złożowej i kopalnianej, geologii naftowej oraz geofizyki poszukiwawczej, opartych o najnowsze narzędzia w postaci oprogramowania stosowanego w przemyśle, daje absolwentowi legitymację kompetencji w postaci dyplomu z jasno określonej specjalności, dobrze rozpoznawalnej na rynku pracy.
Example of courses
- Geotektonika
- Analiza facji
- Metodyka stratygrafii
- Geologia naftowa
- Sejsmika poszukiwawcza
- Geologia struktur solnych
- Petrografia stosowana
- Geochemia izotopów
- Metody badań minerałów i skał
Graduate competencies
- Posiada doświadczenie naukowo-badawcze zdobyte podczas realizacji pracy magisterskiej przygotowanej pod kierunkiem doświadczonego specjalisty.
- Umiejętnie wykorzystuje standardowe i najnowocześniejsze metody badawcze i narzędzia cyfrowe.
- Myśli kreatywnie, potrafi zaplanować własną karierę zawodową.
- Zna metody poszukiwania i dokumentowania złóż surowców naturalnych.
Career prospects
- praca w zawodzie geologa w przedsiębiorstwach, zakładach górniczych, instytutach badawczych (np. SAFEGE, KGHM, PGNiG S.A., PIG-PIB, IMGW-PIB, KWB Konin, Gaz-System S.A.)
- praca naukowa (uczelnie i Polska Akademia Nauk)
- zakładanie i prowadzenie własnych firm geologicznych
- urzędy administracji państwowej i samorządowej