Programme description
Poznańskie Kulturoznawstwo należy do najlepszych ośrodków badań nad kulturą w Polsce. Ponad czterdziestoletnia tradycja badań interdyscyplinarnych i współpracy z instytucjami kultury potwierdza jakość kształcenia i kompetencji nabywanych w toku studiów. Interdyscyplinarny charakter studiów pozwala zachować szerokie perspektywy teoretyczne, a jednocześnie przygotować do pełnienia różnorakich ról zawodowych związanych z działalnością kulturalną. Program studiów zawiera przedmioty fakultatywne – wybierane przez studenta, zebrane w czterech zestawach tematycznych: kultura popularna, krytyka artystyczna, animacja kultury, kultura partycypacji i aktywizmu. Każdy student dowolnie komponuje zakres problematyki – może przez czas trwania studiów podążać jednym pakietem tematycznym lub zmieniać go w zależności od zainteresowań.
Example of courses
- Komunikacja a kultura
- Historia nauk o kulturze
- Socjologia kultury
- Krytyka i promocja sztuki
- Wiedza o kulturze gospodarczej
- Wiedza o kulturach miasta
- Analiza dzieła literackiego
- Metody badan społecznych
- Animacja kultur lokalnych
- Kultura audiowizualna
- Metody pracy animacyjnej
Graduate competencies
Wśród efektów uczenia się należy wymienić:
- wiedzę z zakresu: podstawowych, historycznych i współczesnych koncepcji kultury; opisywania praktyk i procesów zachodzących w kulturze, koncepcji człowieka jako uczestnika i twórcy kultury; podstawowych faktów i terminów z zakresu historii kultury; podstaw metodologii badań kulturoznawczych; tradycji i teorii performatywnych oraz teatrologicznych;
- w zakresie umiejętności: absolwent dokonuje rozpoznania, interpretacji i krytycznej oceny wytworów kultury; formułuje problemy badawcze, dobiera metody i narzędzia badawcze, opracowuje i prezentuje wyniki; interpretuje utwory artystyczne; posługuje się koncepcjami życia społeczno-kulturowego obejmującymi problematykę uczestnictwa w kulturze, obyczaju, moralności, religii, tożsamości narodowej, migracji oraz wielokulturowości;
- w zakresie kompetencji: wykazuje się wyobraźnią, wrażliwością społeczną i krytycyzmem w ocenie procesów i zjawisk kulturowych; wyjaśniania istotnych zjawisk w kulturze (konflikty społeczne, etniczne i religijne, przemiany obyczajowe, nowe praktyki kulturowe i nowe formy uczestnictwa w kulturze); przyjmowania postaw krytycznych wobec panujących autorytetów, ideologii i mód.
Career prospects
Program studiów umożliwia osiągnięcie kompetencji społecznych, niezbędnych do współpracy, również międzynarodowej, z organizatorami i twórcami kultury; umiejętność organizacji pracy i animacji różnych grup, realizacji zespołowych projektów kulturalnych, a także proponowania własnych, innowacyjnych pomysłów. Absolwent wykazuje się znajomością języka obcego co najmniej na poziomie B2.
Absolwent może pracować na takich stanowiskach, jak kurator (sztuki wizualne, performatywne i projekty interdyscyplinarne), animator społeczno-kulturalny, edukator kulturalny, przedsiębiorca kulturalny, publicysta kulturalny i krytyk sztuki, pracownik administracji publicznej (w zakresie polityki kulturalnej i organizacji działalności kulturalnej), a także w zawodach związanych z mediami, reklamą oraz szeroko pojętym sektorem przemysłów kreatywnych.