Programme description
Filologia angielsko-chińska to kierunek prowadzony na Wydziale Anglistyki we współpracy z Instytutem Orientalistyki z Wydziału Neofilologii UAM. Program studiów oferuje studentom możliwość zapoznania się z językiem, literaturą, kulturą i historią Wielkiej Brytanii lub USA (do wyboru) oraz Chin, a także uzyskania stopnia C1 biegłości w języku angielskim i B1 w języku chińskim w mowie i w piśmie. Zarówno angielski jak i chiński to dzisiaj języki o znaczeniu i zasięgu światowym. Znając oba języki oraz posiadając wiedzę o krajach anglojęzycznych i Chinach na odpowiednim poziomie, nasi absolwenci mają szansę znaleźć się w szczególnie korzystnej sytuacji na rynku pracy. Studia na naszym kierunku wyposażą ich bowiem w kompetencje pozwalające na pracę między innymi w przedsiębiorstwach i instytucjach zajmujących się współpracą międzynarodową między krajami europejskimi a Chinami.
Specialties
- Polska ścieżka dydaktyczna: z językiem polskim jako wykładowym na przedmiotach sinologicznych oraz z językiem angielskim jako wykładowym na przedmiotach anglistycznych (rekrutacja co roku)
Example of courses
- Praktyczna nauka języka chińskiego
- Praktyczna nauka języka angielskiego
- Chiny współczesne
- Historia kultury chińskiej/Historia polityczna Chin
- Lektura chińskich tekstów specjalistycznych/literackich
- Wielka Brytania i USA współcześnie
- Historia Wysp Brytyjskich/USA
- Historia literatury brytyjskiej/amerykańskiej
Graduate competencies
- Potrafi posługiwać się językiem angielskim zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu co najmniej C1 i językiem chińskim zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu co najmniej B1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
- Zna i rozumie pojęcia i zagadnienia dotyczące badań językoznawczych i literaturoznawczych, w tym w ich kontekście kulturowym, z obszarów kulturowych języka angielskiego i języka chińskiego.
- Potrafi samodzielnie, analitycznie i krytycznie interpretować językowe i literackie teksty, w tym w odpowiednim kontekście kulturowym.
- Zna i rozumie funkcjonowanie języka i literatury w instytucjach kultury i współczesnym życiu kulturalnym obszarów kulturowych języka angielskiego i języka chińskiego.
- Jest gotów/gotowa do śledzenia bieżących trendów kulturowych i cywilizacyjnych w obszarach językowych specjalności, wykorzystując do tego celu różne media.
- Wykazuje się otwartością i tolerancją wobec innych kultur.
Career prospects
- Praca w firmach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach zajmujących się współpracą z Chinami, działających zarówno w Polsce, jak i innych krajach
- Bieżąca obsługa klientów (w tym tłumaczenia), ustna i pisemna, stacjonarna i zdalna
- Organizacja spotkań, warsztatów, szkoleń, rozmów kwalifikacyjnych i innych wydarzeń
- Redakcja i korekta tekstów w wydawnictwach, mediach, agencjach reklamowych
- Nauczanie języków