Opis kierunku
Biologia to ekscytująca i szybko rozwijająca się dyscyplina nauki, która ma ogromne znaczenie w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak choroby i ubóstwo, utrata różnorodności biologicznej i zmiany klimatu. W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój biologii molekularnej, biologii komórki i organizmu, biologii ewolucyjnej i ekologii. Dodatkowo procesy biologiczne stanowią podstawę wielu dziedzin i technologii przemysłowych jak pozyskiwanie biogazu i biopaliw, odzyskiwanie metali z hałd czy bioremediacja zanieczyszczonych terenów.
System przedmiotów obowiązkowych i do wyboru na drugim i trzecim roku umożliwi Ci studiowanie zarówno przedmiotów ogólnych, jak i w ramach wybranej ścieżki kształcenia (Biologia molekularna, komórkowa i organizmalna lub Ekologia i biologia ewolucyjna).
W czasie studiów będziesz miał możliwość pracy w grupach, jak i prowadzenia samodzielnych projektów badawczych oraz udziału w programie praktyk zawodowych. Ponadto już na I roku możesz uczestniczyć w tutoringu, czyli indywidualnej formie kształcenia, nakierowanej na integralny – obejmujący wiedzę, umiejętności i postawy - rozwój studenta.
Wybrane przedmioty
-
Biologia molekularna
- Biologia sądowa
-
Budowa i fizjologia zwierząt i człowieka
-
Epidemiologia środowiskowa
-
Wirusy w środowisku: praktyczny kurs poszukiwania i identyfikacji bakteriofagów
-
Wprowadzenie do biologii rejonów polarnych
-
Metody badań zjawisk ekologicznych i mikroewolucyjnych w populacjach ludzkich
Kompetencje absolwenta
Jako absolwent kierunku będziesz potrafił:
- analizować, opisywać i wyjaśniać zjawiska przyrodnicze;
- projektować i wykonywać eksperymenty laboratoryjne i terenowe,
- posługiwać się nowoczesną aparaturą badawczą powszechnie stosowaną w badaniach biologicznych,
- wykorzystywać język naukowy nauk biologicznych i jej dyscyplin zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Perspektywy zawodowe
Studia przygotują Cię do pracy:
- badawczej i analitycznej w instytucjach naukowo-badawczych oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych;
- w przemyśle;
- w placówkach ochrony przyrody lub jednostkach administracji na stanowiskach wymagających przygotowania biologicznego, ośrodkach uprawy roślin i hodowli zwierząt;
- w monitoringu badań klinicznych;
- w administracji państwowej i samorządowej;
- w redakcjach czasopism naukowych i popularnonaukowych.