Opis kierunku
Pionierskie odkrycia i osiągnięcia w dziedzinie biologii w ostatnich dziesięcioleciach zmieniły nasze postrzeganie świata. Dlatego właśnie biologia jest jednym z najbardziej ekscytujących kierunków studiów uniwersyteckich, jakie można studiować. Studia oferują ogólne wykształcenie w zakresie nauk przyrodniczych, wiedzę o wszystkich gałęziach badań biologicznych oraz umiejętność metodycznego myślenia i pracy naukowej.
Wydział Biologii UAM jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce, gdzie możesz studiować kierunek biologia. Koncepcja kształcenia na kierunku biologia zakłada rozwijanie kompetencji badawczych studentów. Odbywa się to przede wszystkim poprzez wysoki udział zajęć praktycznych, realizację przedmiotów zapewniających wiedzę oraz kształtujących umiejętności związane z prowadzeniem badań i komercjalizacją ich wyników. Korzystając z dużej różnorodności przedmiotów do wyboru, możesz, w zależności od indywidualnych zainteresowań, sam kształtować swój program studiów i nabywać interesujące Cię umiejętności w ramach wybranej ścieżki: biologia molekularna, komórkowa i organizmalna lub ekologia i biologia ewolucyjna.
Niezależnie od wyboru ścieżki kształcenia w czasie całego czasu studiów będziesz mieć komfortowe warunki do studiowania, możliwość uczestniczenia w badaniach naukowych w zespołach badawczych, a także ubiegania się o wsparcie finansowe na realizację własnych projektów badawczych. Możesz realizować części studiów w kraju i za granicą w ramach programów MOST lub ERASMUS+.
Wybrane przedmioty
- Epidemiologia chorób człowieka
- Konsekwencje globalnych zmian środowiska
- Integracja wewnątrz- i międzykomórkowa
- Astrobiologia w teorii i praktyce
- Surowce roślinne w farmacji i kosmetyce
- Biologiczne podstawy procesów poznawczych człowieka
- Regulacja ekspresji genów przez RNA
- Biotechnologia roślin drzewiastych
Kompetencje absolwenta
Jako absolwent będziesz potrafił:
- analizować, opisywać i wyjaśniać zjawiska przyrodnicze,
- planować i wykonać zadania badawcze lub ekspertyzy z zakresu studiowanej specjalności biologicznej,
- posługiwać się nowoczesną aparaturą badawczą powszechnie stosowaną w badaniach biologicznych,
- stosować metody statystyczne oraz techniki i narzędzia bioinformatyczne do opisu zjawisk biologicznych i analizy danych;
- wykorzystywać język naukowy nauk biologicznych i jej dyscyplin zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia. Językowego.
Perspektywy zawodowe
Studia przygotują Cię do pracy:
- badawczej i analitycznej w instytucjach naukowo-badawczych oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,;
- w przemyśle, w wysoko wyspecjalizowanych firmach technologicznych z branż związanych z ochroną zdrowia i środowiska;
- w placówkach ochrony przyrody lub jednostkach administracji na stanowiskach wymagających przygotowania biologicznego;
- w ośrodkach uprawy roślin i hodowli zwierząt,
- w monitoringu badań klinicznych,
- w administracji państwowej i samorządowej,
- w redakcjach czasopism naukowych i popularnonaukowych.