Opis kierunku
Biologia to ekscytująca i szybko rozwijająca się dyscyplina nauki, która ma ogromne znaczenie w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak choroby i ubóstwo, utrata różnorodności biologicznej i zmiany klimatu.
Wydział Biologii UAM jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce, gdzie możesz studiować kierunek biologia. Koncepcja kształcenia zakłada kształtowanie kompetencji badawczych studentów. Odbywa się to przede wszystkim poprzez wysoki udział zajęć praktycznych, realizację przedmiotów zapewniających wiedzę oraz kształtujących umiejętności związane z prowadzeniem badań i komercjalizacją ich wyników (Wprowadzenie do pracy badawczej, Zarządzanie projektem badawczym, Kreowanie innowacji i przedsiębiorczość, Communication in science) oraz wdrożenie metod kształcenia takich jak Problem-based learning, metoda projektowa itp.
Korzystając z dużej różnorodności przedmiotów do wyboru, możesz, w zależności od indywidualnych zainteresowań, sam kształtować swój program studiów i nabywać interesujące Cię umiejętności w ramach wybranej ścieżki: biologia molekularna, komórkowa i organizmalna lub ekologia i biologia ewolucyjna.
Niezależnie od wyboru ścieżki kształcenia w czasie całego czasu studiów będziesz mieć komfortowe warunki do studiowania, możliwość uczestniczenia w badaniach naukowych w zespołach badawczych, a także ubiegania się o wsparcie finansowe na realizację własnych projektów badawczych. Możesz realizować części studiów w kraju i za granicą w ramach programów MOST lub ERASMUS+ czy też rozwijać pasje w obrębie licznych sekcji Koła Naukowego Przyrodników i Samorządu Studentów.
Specjalności
Ścieżki kształcenia:
- biologia molekularna, komórkowa i organizmalna,
- ekologia i biologia ewolucyjna
Wybrane przedmioty
- Epidemiologia chorób człowieka
- Konsekwencje globalnych zmian środowiska
- Integracja wewnątrz- i międzykomórkowa
- Astrobiologia w teorii i praktyce
- Surowce roślinne w farmacji i kosmetyce
- Kurs biologii tropikalnej
- Ekologia behawioralna
- Biotechnologia roślin drzewiastych
Kompetencje absolwenta
Jako absolwent będziesz potrafił:
- analizować, opisywać i wyjaśniać zjawiska przyrodnicze,
- planować i wykonać zadania badawcze lub ekspertyzy z zakresu wybranej ścieżki kształcenia,
- posługiwać się nowoczesną aparaturą badawczą powszechnie stosowaną w badaniach biologicznych,
- stosować metody statystyczne oraz techniki i narzędzia bioinformatyczne do opisu zjawisk biologicznych i analizy danych,
- pozyskiwać i rozliczać fundusze na realizację projektów naukowych i aplikacyjnych,
- wykorzystywać język naukowy nauk biologicznych i jej dyscyplin zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Perspektywy zawodowe
Studia na naszym Wydziale przygotują Cię do pracy:
- badawczej i analitycznej w instytucjach naukowo-badawczych oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,
- w wysoko wyspecjalizowanych firmach technologicznych z branż związanych z ochroną zdrowia i środowiska,
- w placówkach ochrony przyrody lub jednostkach administracji na stanowiskach wymagających przygotowania biologicznego, ośrodkach uprawy roślin i hodowli zwierząt,
- w monitoringu badań klinicznych,
- w administracji państwowej i samorządowej,
- w redakcjach czasopism naukowych i popularnonaukowych.