Opis kierunku
Projektowanie kultury to kierunek, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnego systemu edukacji i współczesnego rynku pracy. Stanowi połączenie tego, co najlepsze w kształceniu uniwersyteckim i zawodowym. Kierunek, który daje możliwość zdobycia szerokiej wiedzy humanistycznej i konkretnych umiejętności praktycznych w zakresie organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych. Został utworzony z myślą o absolwentach szkół średnich oraz osobach aktywnych zawodowo, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie. Studia na kierunku projektowanie kultury to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość wiążą z szerokorozumianym sektorem kultury.
Specjalności
- Promocja kultury
- Animacja ruchu turystycznego
Wybrane przedmioty
Projektowanie kultury to kierunek praktyczny, którego program przewiduje liczne zajęcia warsztatowe i terenowe oraz 360 godzin studenckich praktyk zawodowych, realizowanych m.in. w instytucjach kultury czy organizacjach pozarządowych.
Wśród przedmiotów, prowadzonych przez doświadczoną kadrę akademicką oraz praktyków zewnętrznych, znajdują się m.in.:
- zarządzanie instytucjami kultury,
- organizacja imprezy i widowiska,
- prawne aspekty zarządzania kulturą,
- wprowadzenie do reklamy i kampanii reklamowej,
- kształtowanie wizerunku w kulturze, nowe narzędzia komunikacyjne,
- technologie informacyjne,
- komunikacja międzykulturowa,
- filozofia kultury,
- kultura popularna,
- wiedza o filmie,
- fotografia dokumentalna,
- rekonstrukcje historyczne.
Duży nacisk w programie położono na znajomość języka obcego. Studenci doskonalą umiejętność posługiwania się wybranym językiem już od pierwszego semestru, po to, aby kończąc studia, mieli go opanowanego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Kompetencje absolwenta
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwent kierunku projektowanie kultury uzyska tytuł licencjata i zdobędzie kompetencje do podejmowania działań w zakresie:
- organizacji imprez i widowisk kulturalnych,
- zarządzania projektami,
- promocji wydarzeń artystycznych i dziedzictwa kulturowego,
- zarządzania instytucjami kultury.
Interdyscyplinarny model kształcenia stwarza absolwentom kierunku wiele możliwości zawodowych.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci znajdą zatrudnienie m.in. w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i administracji samorządowej lub będą mogli prowadzić prywatną praktykę w zakresie animacji kulturalnej. Absolwenci studiów pierwszego stopnia będą mogli również kontynuować kształcenie w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, m.in. na studiach drugiego stopnia projektowania kultury.