Opis kierunku
Specjalność adresowana jest do osób zainteresowanych planowaniem karier edukacyjno-zawodowych, rozwojem zawodowym, rynkiem pracy, zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz prowadzeniem szkoleń. Ogólnym celem kształcenia jest rozwijanie wiedzy, umiejętności i postaw związanych z efektywną realizacją współczesnego doradztwa zawodowego i działaniami w obszarze edukacji karierowej. Specjalność doradztwo zawodowe i edukacja karierowa stanowi pierwszy krok w kierunku realizacji zadań związanych z doradztwem zawodowym. Studenci uzyskują wiedzę i umiejętności związane z projektowaniem, realizacją i ewaluacją ofert z zakresu edukacji karierowej rozumianej jako proces całożyciowy.
Program specjalności opiera się na współczesnych koncepcjach doradztwa zawodowego i edukacji karierowej. Punktem odniesienia do projektowania efektów uczenia się są założenia koncepcji poradnictwa całożyciowego oraz aktualne ramy prawne związane z realizacją doradztwa zawodowego w polskim systemie edukacji. Studenci przygotowywani są do pracy doradczej z dziećmi i młodzieżą oraz z dorosłymi na różnych etapach ścieżki karierowej.
Podczas studiów rozwijane są kompetencje związane z planowaniem karier zawodowych i efektywnym ich realizowaniem. Studenci uzyskują wiedzę związaną z współczesnymi trendami na rynku pracy i w zakresie ofert edukacyjnych, z funkcjonowaniem człowieka w miejscu pracy, europejskimi i krajowymi uwarunkowaniami edukacji karierowej. Rozwijają umiejętności w obszarze diagnozowania zasobów karierowych, projektowania zajęć grupowych, wykorzystywania technologii cyfrowych w procesie doradczym. Zdobywają kompetencje do realizacji wsparcia doradczego w formie indywidualnej, grupowej i zapośredniczonej.
Na specjalności doradztwo zawodowe i edukacja karierowa duże znaczenie ma również kształcenie praktyczne realizowane w ramach praktyk zawodowych specjalnościowych, które przygotowują studentów do realizacji ścieżki kariery zawodowej na stanowisku doradcy zawodowego w instytucjach rynku pracy, stowarzyszeniach, fundacjach, przedsiębiorstwach i innych placówkach (publicznych i prywatnych) świadczących usługi doradcze i edukacyjne. Praktyki specjalnościowe wyposażają studentów w niezbędną wiedzę na temat sposobów i charakteru pracy wybranych instytucji oraz pozwalają zdobywać, doskonalić i ulepszać umiejętności praktyczne poprzez obserwację codziennej pracy specjalistów, aktywny udział w podejmowanych działaniach zawodowych oraz bezpośredni kontakt z osobami będącymi adresatami/klientami placówek.
Wybrane przedmioty
- Współczesne koncepcje edukacji karierowej
- Polityka rynku pracy
- Metodyka doradztwa zawodowego
- Diagnostyka w doradztwie zawodowym
- Techniki coachingowe w doradztwie
- Zarządzanie zasobami ludzkimi
- Warsztat rozwijania umiejętności doradczych
- Doradztwo karierowe dla osób dorosłych
- Patologie rynku pracy
- E-doradztwo
- Szkolenia w procesie projektowania karier
Kompetencje absolwenta
- Posiada wiedzę dotyczącą funkcjonowania współczesnego rynku pracy oraz dynamiki i uwarunkowań współczesnych karier edukacyjno-zawodowych.
- Posiada wiedzę o formalnych, nieformalnych i pozaformalnych ścieżkach edukacyjnych i możliwościach ich wykorzystania w budowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
- Posiada kompetencje z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.
- Potrafi przygotować i przeprowadzić proces diagnostyczny w doradztwie edukacyjno-zawodowym.
- Projektuje i prowadzi oddziaływania z zakresu metodyki doradztwa edukacyjno-zawodowego.
- Potrafi pracować w zespole projektowym i szkoleniowym.
- Projektuje i realizuje wsparcie doradcze dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dla osób dorosłych.
- Projektuje systemy personalne w organizacjach.
- Realizuje wsparcie doradcze w formie indywidualnej, grupowej i zapośredniczonej.
- Projektuje i realizuje wsparcie doradcze dla osób wchodzących na rynek pracy.
- Projektuje i realizuje wsparcie doradcze dla osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy.
Perspektywy zawodowe
Studenci specjalność doradztwo zawodowe i edukacja karierowa są przygotowywani do podjęcia zatrudnienia w placówkach edukacyjnych, instytucjach rynku pracy oraz w instytucjach zajmujących się wspieraniem procesu uczenia się przez całe życie.
W programie studiów I stopnia na kierunku pedagogika udokumentowana jest realizacja przygotowania pedagogicznego, przy czym uzyskanie uprawnień związanych z przygotowaniem pedagogicznym jest możliwe pod warunkiem kontynuacji przez studenta przygotowania merytorycznego, tj. ukończenia studiów II stopnia na kierunku pedagogika (zgodnie z Rozporządzeniem MNiSW z dn. 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2021 poz. 890 t. j. z późn. zm.).
Potencjalne stanowiska pracy:
- Doradca zawodowy w akademickich biurach karier.
- Specjalista do spraw szkoleń.
- Specjalista do spraw rekrutacji pracowników.
- Doradca klienta w publicznych służbach zatrudnienia.
- Pośrednik pracy.
- Specjalista ds. rozwoju kariery.