Opis kierunku
Kierunek Filmoznawstwo i kultura mediów należy do obszaru nauk humanistycznych i jako kierunek interdyscyplinarny korzysta z narzędzi i wyników badań wypracowanych przede wszystkim w obrębie takich dyscyplin jak: literaturoznawstwo, nauki o sztuce, kulturoznawstwo i nauki o mediach.
Dominujący literaturoznawczy profil kierunku przejawia się w akcentowaniu różnorodnych związków filmu z literaturą, ze szczególnym uwzględnieniem form przekazywania literatury właściwych dla wieków XX i XXI. Oferowany program zajęć umożliwia szerokie spojrzenie na kultury literackie epok od starożytności do współczesności przez pryzmat obrazów filmowych, przygotowuje studentów do kompetentnego poznawania i rozumienia twórczości artystycznej w jej rozmaitych wymiarach – historycznym, estetycznym, społecznym, ekonomicznym – służy wykształceniu umiejętności rzetelnej analizy i interpretacji dzieła filmowego w oparciu o narzędzia nauki o literaturze, a także nauk o sztuce, kulturze i mediach.
Absolwent studiów porusza się swobodnie w dziedzinie sztuki filmowej i jej kontekstach literackich, potrafi rzetelnie formułować sądy, poddawać krytycznej refleksji współczesną twórczość artystyczną. Jest odpowiednio przygotowany do wyboru dalszej ścieżki kształcenia na poziomie studiów magisterskich.
Wybrane przedmioty
- Kino światowe
- Historia filmu polskiego
- Kino ostatniej dekady
- Film dokumentalny
- Gatunki filmowe i literackie
- Historia telewizji
- Analiza form telewizyjnych
- Analiza i interpretacja filmu: modele interpretacji
Kompetencje absolwenta
- Wiedza ogólna z zakresu kultury filmowej, literatury, sztuki i wybranych aspektów nauki o mediach.
- Umiejętność analizy i interpretacji materiałów audiowizualnych.
- Wyszukiwanie i opracowywanie materiałów prasowych, audialnych, wizualnych i audiowizualnych.
- Umiejętność usytuowania badanych wytworów kultury filmowej w określonych kontekstach: kulturowych, społecznych, politycznych, historycznych itp.
- Orientacja we współczesnym życiu kulturalnym.
Perspektywy zawodowe
-
stowarzyszenia i fundacje filmowe, firmy producenckie i dystrybucyjne itp.
-
ośrodki kultury
-
kina
-
zespoły powołane do organizacji imprez o charakterze filmowym (festiwale, przeglądy itp.)
- praca w roli edukatora i krytyka z zakresu wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej