Opis kierunku
Kierunek jest połączeniem solidnej wiedzy geodezyjnej i kartograficznej oraz aktualnych wyzwań technologicznych w zakresie pozyskiwania, transformacji i geowizualizacji danych przestrzennych na potrzeby administracyjne, gospodarcze i społeczne.
Program:
- po pierwsze: spełnia wymogi ubiegania się o uprawnienia zawodowe w kilku zakresach geodezyjnych i w zakresie redakcji map;
- po drugie: zapewnia główne przedmioty niezbędne do uzyskania wysokich kompetencji inżyniera geodety i kartografa na najnowszym sprzęcie i oprogramowaniu;
- po trzecie: oferuje szeroki wachlarz przedmiotów do wyboru: topografia GPS/GIS, fotogrametria i teledetekcja, technologie pomiarów zdalnych, mapy i infografiki w komunikacji społecznej, geoportale, gospodarka nieruchomościami, budownictwo, wirtualna rzeczywistość i inne;
- po czwarte: zapewnia kształcenie w systemie wykładów, laboratoriów komputerowych, ćwiczeń z instrumentami pomiarowymi i ćwiczeń terenowych;
- po piąte: gwarantuje realizację aplikacyjnej pracy inżynierskiej według szerokiej propozycji tematów zamieszczonych na stronie UAM WNGiG.
Wybrane przedmioty
- Zagadnienia prawne, techniczne i organizacyjne w geodezji i kartografii
- Oprogramowanie geodezyjne
- Geodezyjne pomiary szczegółowe
- Wstęp do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w kartografii
- Standardowe kartograficzne opracowania tematyczne
- Geodezja satelitarna
- Geodezja inżynieryjna
- Kartografia internetowa i multimedialna
Kompetencje absolwenta
- Możliwość ubiegania się o uprawnienia zawodowe w następujących zakresach: geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne; rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych; geodezyjne pomiary podstawowe; geodezyjna obsługa inwestycji; redakcja map.
- Praktyczne zastosowania urzędowych baz danych geodezyjnych i topograficznych w Krajowym Systemie Infrastruktury Informacji Przestrzennej na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, krajowym oraz europejskim.
- Znajomość pomiarów w technikach sytuacyjno-wysokościowych, satelitarnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, jak i przetwarzania wyników tych pomiarów, ich geowizualizacja i wykorzystanie w praktyce.
- Umiejętność tworzenia interaktywnych multimedialnych serwisów mapowych oraz geoportali, wraz ze znajomością podstaw programowania i informatyki.
- Tworzenie modeli 3D obiektów topograficznych, rzeźby terenu oraz geowizualizacji przestrzennej w wirtualnej rzeczywistości.
Perspektywy zawodowe
- Firmy geodezyjne: inżynier geodeta w realizacji pomiarów w tradycyjnych i najnowszych technikach pomiarowych.
- Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej: inżynier geodeta /inżynier kartograf – pracownik asystent, pracownik samodzielny.
- Firmy zajmujące się budownictwem, drogownictwem, infrastrukturą techniczną, górnictwem, wydobyciem kopalin: inżynier geodeta /inżynier kartograf – pracownik asystent i pracownik samodzielny.
- Administracja publiczna wszystkich szczebli: pracownik asystent, pracownik samodzielny w gromadzeniu i aktualizacji danych przestrzennych według standardów krajowych i europejskich; kartograf mapowania danych statystycznych w technikach tradycyjnych, multimedialnych i internetowych.
- Pracownie projektowe oraz wydawnictwa i firmy kartograficzne: projektant map, wizualizacji internetowych i multimedialnych.
- Samodzielna działalność w projektach związanych z wykonaniem pomiarów, pozyskaniem danych z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, wykonaniem raportu analitycznego i syntetycznego wraz ze standardową wizualizacją kartograficzną.