Opis kierunku
Specyfiką kierunku Geografia jest jej dwuobszarowy charakter, łączący przedmioty przyrodnicze z przedmiotami społeczno-ekonomicznymi. Studia na tym kierunku przygotowują pod kątem wiedzy i umiejętności pozwalających na wyjaśnianie w sposób kompleksowy procesów i zjawisk fizycznych oraz społecznych występujących w środowisku przyrodniczym.
Specjalność Hydrologia, Meteorologia i Klimatologia (HMiK) na kierunku Geografia powstała w odpowiedzi na potrzebę analiz regionalnych i rozwiązywania lokalnych problemów związanych z postępującym deficytem wody w gospodarce, rolnictwie i branży komunalnej, zmianami klimatu i ich konsekwencjami (w tym adaptacją do zmian klimatu), jak i potrzebami rynku pracy. Struktura programu zapewnia absolwentowi wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu ochrony i możliwości wykorzystania zasobów wodnych i atmosfery. W procesie dydaktycznym duża część zajęć prowadzona jest z wykorzystaniem technik komputerowych oraz systemów informacji geograficznej (GIS). Uzupełnieniem zajęć są ćwiczenia terenowe, podczas których studenci weryfikują zdobytą wiedzę i umiejetności.
Studenci mogą fakultatywnie realizować moduł edukacyjny dający uprawnienia do zawodu nauczyciela geografii oraz przyrody w szkole podstawowej. Zajęcia w ramach tego modułu prowadzone są z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczo-dydaktycznych, w terenie oraz instytucjach naukowo-edukacyjnych.
Wybrane przedmioty
- Pomiary meteorologiczne
- Hydrometria
- Klimat Polski
- Hydrologia Polski
- Ochrona i rekultywacja wód powierzchniowych i podziemnych
- Metody badań w hydrologii, meteorologii i klimatologii
- Gospodarka wodna
- Meteorologia lotnicza
Kompetencje absolwenta
- Przygotowuje i analizuje opracowania kartograficzne, w tym szczególnie mapy hydrograficzne, hydrogeologiczne, synoptyczne i klimatyczne.
- Prowadzi monitoring środowiska przyrodniczego, w tym szczególnie w zakresie hydrologii, meteorologii i klimatologii, wykorzystując nowoczesne rozwiązania w zakresie pozyskiwania i przetwarzania danych.
- Przewiduje skutki klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.
- Podejmuje odpowiednie działania na rzecz zachowania równowagi ekologicznej i ochrony zasobów.
- Posługuje się specjalistycznym oprogramowaniem w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
Perspektywy zawodowe
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i jego centra, biura prognoz, stacje meteorologiczne i synoptyczne, stacje hydrologiczne, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Regionalne Zarządy Gospododarki Wodnej, zarządy zlewni, nadzory wodne)
- Jednostki administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli, centra zarządzania kryzysowego
- Instytucje naukowo-badawcze, instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym, gospodarką wodną, gospodarką komunalną i badaniami atmosfery
- Wydawnictwa naukowe, popularno-naukowe i edukacyjne
- Szkolnictwo ponadpodstawowe oraz instytucje związane z edukacją