Opis kierunku
Specjalność Hydrologia, Meteorologia i Klimatologia (HMiK) realizowana na kierunku Geografia powstała w odpowiedzi na potrzebę analiz regionalnych i rozwiązywania lokalnych problemów związanych z postępującym deficytem wody w gospodarce, rolnictwie i branży komunalnej, zmianami klimatu i ich konsekwencjami (w tym adaptacją do zmian klimatu), jak i potrzebami rynku pracy.
Struktura programu zapewnia absolwentowi wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu ochrony i możliwości wykorzystania zasobów wodnych i atmosfery. Program zawiera też zajęcia umożliwiające opanowanie specjalistycznego oprogramowania i narzędzi geoinformatycznych umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę danych, a także modelowanie zjawisk i procesów atmosferycznych i hydrologicznych. W związku z tym w procesie dydaktycznym duża część zajęć prowadzona jest z wykorzystaniem technik komputerowych oraz zaawansowanych systemów informacji geograficznej (GIS). Uzupełnieniem zajęć są specjalistyczne ćwiczenia terenowe, podczas których studenci poznają specyfikę pozyskiwania danych oraz zapoznają się z obsługą i możliwościami wykorzystania manualnej i automatycznej aparatury pomiarowej.
Studenci mają też możliwość nabycia uprawnień do zawodu nauczyciela geografii w szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia prowadzone są z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczo-dydaktycznych, w terenie oraz instytucjach naukowo-edukacyjnych. Praktyka w szkołach ponadpodstawowych odbywa się pod opieką doświadczonych nauczycieli. Nabycie pełnych kwalifikacji nauczycielskich jest możliwe po ukończeniu obydwu poziomów, licencjatu i studiów magisterskich.
Wybrane przedmioty
- Meteorologia synoptyczna
- Limnologia
- Programowanie w meteorologii i klimatologii
- Współczesne zmiany klimatyczne
- Matematyczne modelowanie procesów hydrologicznych
- Matematyczne modelowanie procesów meteorologicznych i klimatycznych
- Ekstremalne zjawiska hydrologiczne i meteorologiczne
- Badania znacznikowe w hydrologii i hydrogeologii
Kompetencje absolwenta
- Posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i nauk o Ziemi i środowisku, w tym szczególnie odnoszącą się do wykorzystania i ochrony zasobów hydrosfery i atmosfery.
- Zna i stosuje nowoczesne metody i technologie służące przewidywaniu skutków zmian klimatycznych i ich konsekwencji, w tym zaawansowane systemy i narzędzia geoinformatyczne umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę baz danych oraz potrafi je zinterpretować do różnych potrzeb związanych z hydrologią, meteorologią i klimatologią.
- Sporządza i weryfikuje oceny oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze w zakresie hydrosfery i atmosfery.
- Współpracuje w zespołach, w sposób kreatywny rozwiązuje problemy związane ze środowiskiem przyrodniczym i sferą społeczno-ekonomiczną w zakresie hydrosfery i atmosfery.
- Potrafi dostosowywać się do zmian zachodzących na rynku pracy.
Perspektywy zawodowe
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i jego centra, biura prognoz, stacje meteorologiczne i synoptyczne, stacje hydrologiczne, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Regionalne Zarządy Gospododarki Wodnej, zarządy zlewni, nadzory wodne)
- Jednostki administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli, centra zarządzania kryzysowego
- Instytucje naukowo-badawcze, instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym, gospodarką wodną, gospodarką komunalną i badaniami atmosfery
- Wydawnictwa naukowe, popularno-naukowe i edukacyjne
- Szkolnictwo ponadpodstawowe oraz instytucje związane z edukacją