Opis kierunku
Chciałbyś wiedzieć jak zbudowana jest Ziemia i inne planety i skąd to wiemy? Interesują Cię minerały, skały, skamieniałości, złoża surowców, krążenie wody w podłożu, stabilność gruntu, katastrofalne zjawiska przyrodnicze (trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, tsunami)? Chciałbyś wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie studiów w praktyce? Te studia są dla Ciebie, zapraszamy.
Geologia jest dziedziną nauki poświęconą Ziemi: skałom, z których jest zbudowana, procesom, które nieustająco zmieniają jej oblicze, surowcom, bez których nie byłby możliwy rozwój świata, wodzie (i jej cyrkulacji w podłożu), bez której nie byłoby życia. Geologia patrzy wstecz, na miliardy minionych lat, pilnie obserwuje procesy współczesne, i łącząc przeszłość z teraźniejszością przewiduje przyszłość. Ponieważ nauki geologiczne obejmują bardzo szerokie spektrum zagadnień, znaczna część zajęć na uczelni, 30%, jest indywidualnie wybierana przez studenta, zgodnie z jego zainteresowaniami. Studenci mogą wybierać zajęcia z szerokiej oferty proponowanej przez specjalistów w różnych dziedzinach.
Współczesna geologia korzysta z różnych technik komputerowych, w tym GIS. Studenci mają możliwość poznania specjalistycznego oprogramowania geologicznego w nowoczesnych salach komputerowych.
Wyjątkową cechą studiowania geologii są zajęcia odbywane w terenie, czyli ćwiczenia terenowe. Odbywają się one w różnych rejonach Polski – na wybrzeżu Bałtyku, w Górach Świętokrzyskich, w Sudetach, na Niżu Polskim, w kopalniach. Studia licencjackie z geologii wyróżniają się znaczącym udziałem ćwiczeń terenowych w programie studiów. Umiejętności rozwijane podczas ćwiczeń terenowych można doskonalić w prężnie działających studenckich kołach naukowych – umożliwiają one dalsze wyjazdy w atrakcyjne miejsca w Polsce i zagranicą, rozwijanie talentów organizacyjnych, poznanie studentów i geologów z innych uczelni i krajów.
Studia kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata geologii. Umożliwiają podjęcie pracy zawodowej jako geolog, są też bardzo dobrą podstawą do dalszego studiowania i pracy naukowo-badawczej.
Wybrane przedmioty
- Mineralogia
- Historia życia na Ziemi
- Geologia złożowa
- Geologiczna pracownia komputerowa
- Geozagrożenia
- Hydrogeologia
- Podstawy geologii inżynierskiej
- Ochrona środowiska geologicznego
- Ćwiczenia terenowe (w górach, na wybrzeżu, w kopalniach)
Kompetencje absolwenta
- Zbalansowana wiedza z całego zakresu nauk geologicznych.
- Umiejętność rozpoznawania i klasyfikowania minerałów i skał, podstawowych grup skamieniałości oraz wykonywania przekrojów i map geologicznych.
- Wiedza o złożach surowców mineralnych, ich występowaniu, oraz znajomość zagadnień ochrony środowiska naturalnego.
- Umiejętność projektowania, wykonywania i dokumentowania prac terenowych.
- Umiejętność stosowania programów komputerowych do przetwarzania, wizualizacji i interpretacji danych geologicznych, takich jak: ArcGIS/QGIS, Surfer, SAGA GIS, PETREL, GOCAD.
Perspektywy zawodowe
- Praca w ogólnopolskich przedsiębiorstwach geologicznych, takich jak ORLEN O. PGNiG, KGHM Polska Miedź S.A., Gas Storage Poland, Gaz-System S.A.; praca w państwowej służbie geologicznej – Państwowy Instytut Geologiczny - PIB
- Praca w instytucjach publicznych, takich jak wydziały środowiska urzędów powiatowych i wojewódzkich, PGW Wody Polskie
- Praca w regionalnych i lokalnych firmach geologicznych (np. GT Projekt, Hydroconsult)
- Możliwość ubiegania się o tzw. uprawnienia geologiczne, tj. potwierdzenie przez Ministra Klimatu i Środowiska kwalifikacji do samodzielnego wykonywania zawodu geologa
- Dalsze studia i praca naukowa – uczelnie, PAN, PIG-PIB