Opis kierunku
Specjalność Interlingwistyka w ramach kierunku Językoznawstwo i zarządzanie informacją przeznaczona jest dla absolwentów studiów I stopnia lub równoważnych o co najmniej dobrej znajomości języka esperanto oraz języka angielskiego (min. B2 w skali ESOKJ).
Studia te koncentrują się na nauczaniu komunikacji międzykulturowej przy użyciu języka esperanto; przedmioty z zakresu zarządzania informacją nauczane są w języku angielskim. Ponadto student wybiera na początku II roku przedmiot(y) z zaproponowanej puli (60 godz. zajęć fakultatywnych). Oferta przedmiotów do wyboru jest wynikiem współpracy różnych ośrodków akademickich i zmienia się w zależności od cyklu dydaktycznego.
Absolwent w trakcie studiów poszerza i pogłębia kompetencje w zakresie języków esperanto i angielskiego. Zajęcia w tych dwóch językach oraz praktyczna ich nauka, w tym 30 godzin zajęć tłumaczeniowych, prowadzą do osiągnięcia przez studenta kompetencji na poziomie C1/C2.
Absolwent ma podstawową wiedzę z zakresu: językoznawstwa, komunikacji międzynarodowej i międzykulturowej, polityki językowej oraz z zarządzania informacją i ich narzędzi; posiada szczegółową wiedzę w dziedzinie języków planowych oraz językoznawstwa, kultury, literatury esperanta i historii ruchu esperanckiego. Potrafi krytycznie analizować i oceniać sytuację językową na świecie oraz posługiwać się zdobytą wiedzą w komunikacji międzykulturowej. Umie porównać języki i kultury, doceniać dziedzictwo kulturowe, inność na różnych poziomach i współpracować w grupie międzynarodowej. Jest gotowy do samokształcenia.
Wybrane przedmioty
-
Język angielski
-
Język esperanto
-
Gramatyka esperanta
-
Polityka językowa i planowanie językowe
-
Komunikacja I interkulturowa
-
Kultura esperancka
-
Literatura esperancka
-
Interlingwistyka
-
Językoznawstwo typologiczne i porównawcze
-
Humanistyka cyfrowa
-
Leksykologia esperanta
-
Tłumaczenie esperanto- angielski, angielski- esperanto
-
Zarządzanie informacją I językową
-
Historia ruchu II esperanckiego
Kompetencje absolwenta
- Zna język esperanto oraz angielski na poziomie min. C1.
- Posiada umiejętność krytycznej analizy i oceny sytuacji językowej na świecie.
- Potrafi stosować narzędzia zarządzania informacją.
- Potrafi współpracować w grupie międzynarodowej.
- Jest otwarty na różnorodność i odmienność.
Perspektywy zawodowe
- biura podróży
- zagraniczne przedstawicielstwa firm
- jednostki administracji publicznej zorientowane na współpracę międzynarodową
- organizacje międzynarodowe
- ośrodki kultury (organizacja kursów, wydarzeń kulturalnych)