Opis kierunku
Zarządzanie i prawo w biznesie jest kierunkiem opartym na innowacyjnej formule pozwalającej na jednoczesne pozyskanie kompetencji menedżerskich i umiejętności samodzielnego zgłębiania prawnych aspektów obrotu gospodarczego. Interdyscyplinarny program studiów jest punktem wyjścia do budowania i rozwoju kariery zawodowej w różnych obszarach biznesu, choć specyfika studiów nie ogranicza osób je kończących do znalezienia zatrudnienia wyłącznie w tej sferze. Absolwent studiów pozna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Interdyscyplinarny program studiów umożliwi studentom wybór oryginalnych ścieżek rozwoju kompetencji w dziedzinach, takich jak: zarządzanie, ekonomia, finanse oraz prawo kontraktów i spółek, rynek finansowy, prawo podatkowe, prawo bankowe czy prawo ochrony środowiska. W trakcie studiów studenci poznają zasady współpracy biznesu z administracją państwową i samorządową oraz zdobędą wiedzę na temat ograniczeń prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Otrzymają również praktyczną wiedzę i posiądą umiejętności w zakresie tworzenia i prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.
Wybrane przedmioty
- Mikroekonomia
- Statystyka opisowa
- Prawo publiczne w zarządzaniu
- Zachowania organizacyjne
- Prawo cywilne
- Business English
- Zarządzanie projektami
- Rachunkowość finansowa
- Zarządzanie zasobami ludzkimi
- Podstawy marketingu
- Zarządzanie systemami informacji
- Podatki i prawo podatkowe
- Prawo pracy i stosunki pracownicze
Kompetencje absolwenta
- Wiedza, umiejętności i kompetencje menedżerskie.
- Interdyscyplinarna wiedza w obszarze zarządzania, ekonomii, jak i prawa.
- Analizowanie oraz ocena wzajemnych interakcji między „zewnętrznymi” (niezależnymi od przedsiębiorcy) oraz „wewnętrznymi” (zależnymi od przedsiębiorcy) czynnikami ekonomicznymi, społecznymi i prawnymi wpływającymi na sytuację przedsiębiorstwa i innych organizacji gospodarczych.
- Opracowywanie i realizowanie działań gospodarczych z uwzględnieniem ich wymiaru ekonomicznego, społecznego i prawnego.
- Identyfikowanie i ocenianie kierunków ewolucji uregulowań prawnych w kontekście zmian zachodzących w otoczeniu gospodarczym i społecznym przedsiębiorstwa.
Perspektywy zawodowe
Absolwent kierunku uzyska przygotowanie umożliwiające podjęcie pracy w przedsiębiorstwach o zróżnicowanym profilu działalności. Jego wiedza i umiejętności będą mogły zostać wykorzystane w podmiotach o różnej wielkości – od najmniejszych poprzez sektor małych i średnich przedsiębiorstw aż po korporacje, także te działające w otoczeniu międzynarodowym. Absolwent będzie przygotowany do pełnienia funkcji menedżera średniego szczebla w przedsiębiorstwie, jak i w administracji publicznej.
W szczególności absolwent tego kierunku będzie zdolny do organizowania działalności podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem prawnych aspektów ich funkcjonowania oraz do efektywnego wspierania podmiotu lub departamentu zapewniającego obsługę prawną przedsiębiorstwa.
Absolwent kierunku będzie również w pełni przygotowany do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej lub doradczej.
Potencjalnie absolwent będzie mógł znaleźć pracę w jednostkach administracji rządowej i samorządowej na wszystkich jej szczeblach. Z uwagi na znajomość zasad współpracy podmiotów gospodarczych z właściwymi organami administracji, zdobyta w toku studiów wiedza pozwoli działać na styku obu obszarów – administracji i biznesu – w charakterze podmiotu tworzącego i koordynującego wzajemne relacje bądź jako pracownika administracji publicznej związanej z obsługą przedsiębiorstw.