Opis kierunku
Program oferuje połączenie interdyscyplinarnej perspektywy teoretycznej z praktyką i zdobywaniem wiedzy i umiejętności związanych z turystyką kulturową.
Student poznaje język łaciński, a także elementy greki jako klucz do rozumienia kultury antycznej. Plan studiów zawiera zajęcia wykładowe i konwersatoryjne o charakterze historycznoliterackim, zmierzające do przekazania studentowi zaawansowanej wiedzy o obu literaturach antycznych. Ważne miejsce w programie zajmują zajęcia dotyczące historii starożytnej, życia codziennego Greków i Rzymian, religii oraz mitologii Grecji i Rzymu, teatru i filozofii, sztuki antycznej, Starego i Nowego Testamentu, praktycznej retoryki, kultury średniowiecza, renesansu, baroku i oświecenia, recepcji antyku w kulturze i literaturze. W ramach zajęć Kultura i język wybranego kraju Śródziemnomorza w zależności od oferty w danym roku akademickim student ma możliwość poznania Włoch i języka włoskiego, Hiszpanii i języka hiszpańskiego, Turcji i języka tureckiego.
Drugą grupę przedmiotu stanowią zajęcia zgodne z potrzebami branży turystycznej, zorientowanej na wyjazdy w obszary kulturowo powiązane z cywilizacją grecko-rzymską (Grecja i Bałkany, Włochy, Hiszpania, Francja, Azja Mniejsza i Afryka Północna), przekazujące zaawansowaną wiedzę o turystyce kulturowej, atrakcjach turystycznych poszczególnych krajów śródziemnomorskich, topografii miast starożytnych, a także uczące umiejętności związanych z obsługą ruchu turystycznego, pilotażem wycieczek i przewodnictwem, marketingiem i reklamą, przygotowaniem oferty turystycznej, przygotowaniem do pracy pilota i rezydenta. Zajęcia kształcące umiejętności są prowadzone przez osoby z poświadczonym zawodowym doświadczeniem praktycznym, jak i specjalistycznym przygotowaniem.
Dopełnieniem programu są zajęcia fakultatywne, wybierane z listy zatwierdzonej przez Radę Programową kierunku. Celem pracy licencjackiej jest nabycie i wykazanie umiejętności używania elementów warsztatu badawczego w dłuższej wypowiedzi pisemnej.
Wybrane przedmioty
-
Język łaciński z elementami kultury antycznej
-
Zarys literatury greckiej i rzymskiej
-
Arcydzieła literatury greckiej i rzymskiej
-
Religie i mitologie Grecji i Rzymu
-
Życie codzienne Greków i Rzymian
-
Kultura i język wybranego kraju Śródziemnomorza
-
Atrakcje turystyczne Śródziemnomorza
-
Obsługa ruchu turystycznego
-
Pilotaż i przewodnictwo wycieczek
Kompetencje absolwenta
Celem studiów śródziemnomorskich jest poszerzenie kręgu osób przygotowanych do badania, a zwłaszcza popularyzowania kultury śródziemnomorskiej w różnych sferach życia zawodowego i społecznego.
W ramach fakultatywnego przygotowania do pracy w dynamicznie rozwijającej się branży turystycznej, zwłaszcza nastawionej na zwiedzanie krajów śródziemnomorskich, w programie studiów znaleźć można ofertę przedmiotów praktycznych związanych z turystyką, przewodnictwem i pilotażem wycieczek po krajach basenu Morza Śródziemnego. Specjalność Turystyka kulturowa Śródziemnomorza pozwala im przyswoić sobie wiedzę z zakresu obsługi grup turystycznych zarówno w roli pilota wycieczek, jak i obsługi klientów w roli sprzedawcy w biurze turystycznym. W trakcie zajęć studenci uczestniczą w praktykach i wyjazdach szkoleniowych, podczas których doskonalą umiejętności niezbędne podczas pracy z grupami turystycznymi.
Absolwenci stają się wyjątkowymi ekspertami w zakresie literatury, kultury i tradycji śródziemnomorskiej, którzy dzięki swemu wykształceniu będą funkcjonować w różnych – i nie zawsze dziś możliwych do pełnego przewidzenia – obszarach życia społecznego, wykonując rozmaite zawody (związane również z przemysłem turystycznym) i wypełniając funkcje, w których wykorzystają nie tylko swą wiedzę i umiejętności, ale również postawę gotowości do działań godnych nowoczesnego humanisty, dzięki swej pasji zmieniającego i przekształcającego rzeczywistość, podtrzymującego prawdziwy ogień tradycji śródziemnomorskiej, a jednocześnie pamiętającego o etycznym wymiarze swych decyzji.
Perspektywy zawodowe
Ze względu na doskonałe przygotowanie merytoryczne, w tym językowe, literackie i kulturowe, wsparte zaawansowanym przygotowaniem praktycznym w ramach specjalizacji turystycznej absolwenci (a nawet studenci) są bardzo pożądanymi pracownikami w instytucjach związanych z turystyką (biura podróży), instytucjach kultury (np. muzea), redakcjach, bibliotekach. Ich umiejętności samokształcenia powodują, że świetnie przystosowują swoje kompetencje i wiedzę do różnych miejsc pracy.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwenci mają możliwość kontynuowania kształcenia na tym samym kierunku na studiach drugiego stopnia.