Opis kierunku
Celem studiów jest przekazanie pogłębionej wiedzy o charakterze interdyscyplinarnym, nauczenie umiejętności oraz kompetencji społecznych, dzięki którym zasilą grono specjalistów przygotowanych do badania, a zwłaszcza popularyzowania kultury śródziemnomorskiej w różnych sferach życia zawodowego i społecznego.
Studenci doskonalą znajomość języka łacińskiego, a także literatury powstałej w tym języku (rzymskiej, średniowiecznej, nowołacińskiej) na czterech tutorialach łacińskich. Plan studiów zawiera zajęcia konwersatoryjne o charakterze historycznoliterackim, zmierzające do przekazania pogłębionej wiedzy o komparatystyce literackiej oraz tradycji klasycznej w literaturze europejskiej. Ważne miejsce w programie zajmują zajęcia dotyczące mitologii śródziemnomorskich, historii idei, religii Śródziemnomorza, języków i pism Śródziemnomorza, recepcji antyku w kulturze współczesnej, jak również kultury krajów śródziemnomorskich. Studenci doskonalą znajomość wybranego języka/języków nowożytnych (włoski, hiszpański). Zajęcia są pogrupowane w cztery moduły zajęć obowiązkowych, realizowane w cyklu dwuletnim dla obu roczników.
Dopełnieniem programu są zajęcia fakultatywne (również języku angielskim), wybierane z listy zatwierdzonej przez Radę Programowa kierunku. Proponowane są przede wszystkim zajęcia, które poszerzają wiedzę kierunkową o kraje i problemy nieobjęte obowiązkowym programem studiów, a także pogłębiają wiedzę oraz pozwalają nabyć umiejętności przydatne w różnych miejscach pracy związanych z kulturą i popularyzacją wiedzy o Śródziemnomorzu.
Celem pracy magisterskiej jest nabycie i wykazanie umiejętności niezbędnych do prowadzenia samodzielnej pracy badawczej.
Wybrane przedmioty
-
Mitologie śródziemnomorskie
-
Komparatystyka literacka
-
Historia idei
-
Tradycja klasyczna w literaturze europejskiej
-
Kategorie kultury europejskiej
-
Języki i pisma w świecie śródziemnomorskim
-
Tradycje religijne Śródziemnomorza
-
Antyk w sztukach wizualnych
Kompetencje absolwenta
- Umiejętność krytycznej interpretacji oddziaływania literatury i kultury grecko-rzymskiej na współczesny świat śródziemnomorski.
- Umiejętność popularyzacji wiedzy o antyku i kulturze śródziemnomorskiej z wykorzystaniem różnych form przekazu.
- Gotowość do aktywnego uczestniczenia w działaniach, również zawodowych, na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, antycznego i śródziemnomorskiego.
Perspektywy zawodowe
Możliwości zatrudnienia absolwentów studiów drugiego stopnia są dość szerokie i – podobnie jak w przypadku większości kierunków humanistycznych – nie do końca możliwe do przewidzenia. Dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że ze względu na doskonałe przygotowanie merytoryczne, w tym językowe, literackie i kulturowe, wsparte zaawansowanym przygotowaniem praktycznym w ramach specjalizacji turystycznej absolwenci (a nawet studenci) są bardzo pożądanymi pracownikami w instytucjach związanych z turystyką (biura podróży), instytucjach kultury (np. muzea), redakcjach, bibliotekach. Ich umiejętności samokształcenia powodują, że świetnie przystosowują swoje kompetencje i wiedzę do różnych miejsc pracy.