Opis kierunku
Neurobiologia to powołany w 2015 roku interdyscyplinarny kierunek studiów II stopnia prowadzony przy współpracy czterech wydziałów poznańskich uczelni: Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu oraz Wydziału Medycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Studiując na tym kierunku, będziesz miał zatem możliwość realizacji unikatowego programu studiów, który łączy wzajemnie uzupełniającą się wiedzę i kompetencje pracowników różnych jednostek naukowo-dydaktycznych, co czyni go wyjątkowym w skali naszego kraju.
Neurobiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się aktualnie dziedzin nauki o charakterze interdyscyplinarnym. Obiektem jej zainteresowania jest układ nerwowy i wszelkie przejawy jego aktywności, w szczególności poznanie zasad i mechanizmów funkcjonowania ludzkiego mózgu. Kształcenie na tym kierunku wymaga znajomości budowy i funkcji układu nerwowego we wszystkich jego formach, zarówno współcześnie występujących, jak i rozwijających się w toku ewolucji u różnych grup zwierząt.
Studia na kierunku Neurobiologia zawierają wiele przedmiotów umożliwiających zdobycie wiedzy, która pozwoli na analizowanie funkcjonowania układu nerwowego w różnych aspektach: od molekularnego i komórkowego poprzez systemowy i poznawczy, a na behawioralnym kończąc. Studenci poznają molekularne i komórkowe mechanizmy prawidłowego i nieprawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym chorób układu nerwowego, czy możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w terapii eksperymentalnej.
Wybrane przedmioty
- Neurofizjologia
- Neuroendokrynologia
- Biologiczne mechanizmy zachowania
- Sieci neuronowe i neurobrazowanie
- Neurofarmakologia
- Neurogenetyka
- Rozwój układu nerwowego człowieka
- fMRI w neurologii
Kompetencje absolwenta
Absolwent kierunku:
- analizuje funkcjonowanie układu nerwowego w różnych aspektach: od molekularnego i komórkowego poprzez systemowy i poznawczy, a na behawioralnym kończąc;
- zna molekularne i komórkowe mechanizmy prawidłowego i nieprawidłowego funkcjonowania mózgu;
- wykorzystuje zdobytą wiedzę w projektowaniu i prowadzeniu terapii eksperymentalnej;
- zna strukturę i działanie mózgu oraz innych elementów układu nerwowego różnych grup zwierząt, oraz człowieka;
- zna podstawy zaawansowanych technik obrazowania układu nerwowego.
Perspektywy zawodowe
Po ukończeniu studiów absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w:
- jednostkach naukowo-badawczych i naukowo-dydaktycznych np. instytuty PAN,
- laboratoriach diagnostycznych i biomedycznych,
- placówkach weterynaryjnych,
- firmach o profilu biologicznym, farmaceutycznym i biotechnologicznym, których działalność wiąże się z wykorzystaniem wiedzy o funkcjonowaniu układu nerwowego.
Może również kontynuować studia w szkole doktorskiej w kraju i za granicą, w szczególności w zakresie neurobiologii.