Opis kierunku
Niderlandystyka, studia drugiego stopnia, stanowią kontynuację studiów licencjackich. Studia trwają cztery semestry i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Oferta kursów w ramach studiów drugiego stopnia umożliwia studentom pogłębienie wiedzy z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa oraz doskonalenie znajomości języka niderlandzkiego, a także rozwijanie zainteresowań akademickich i badawczych (zwłaszcza w ramach seminarium magisterskiego i proseminariów). Studenci pogłębiają swoją wiedzę literaturoznawczą i językoznawczą także dzięki kursom poświęconym wybranym aspektom językoznawczym i literaturoznawczym w języku afrikaans, który wywodzi się z języka niderlandzkiego.
Studenci zaznajamiają się z perspektywami zawodowymi absolwenta niderlandystyki, mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach z przedstawicielami biznesu holenderskiego, belgijskiego i południowoafrykańskiego działającymi w Polsce, jak również poznają wybrane aspekty przekładu użytkowego i literackiego. Ponadto rozwijają swoje sprawności językowe na zaawansowanym poziomie i docelowo osiągają biegłość w posługiwaniu się językiem niderlandzkim na poziomie C1 oraz doskonalą znajomość drugiego języka obcego zgodnie ze swoim wyborem. Absolwenci studiów magisterskich wyposażeni są w pogłębioną i wszechstronną wiedzę, przede wszystkim z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa w kontekście niderlandzkiego obszaru językowego, a także obszaru języka afrikaans.
Zajęcia prowadzą wykładowcy będący rodzimymi użytkownikami języka niderlandzkiego (z Holandii i Belgii) oraz języka afrikaans, a także polscy niderlandyści. W skład naszej kadry dydaktycznej wchodzą nauczyciele akademiccy, którzy wykształcenie niderlandystyczne łączą z innymi specjalnościami, takimi jak anglistyka, germanistyka, iberystyka, slawistyka, architektura, historia sztuki, psychologia itp., dzięki czemu oferta kursów ma charakter interdyscyplinarny.
Od kandydatów na studia drugiego stopnia wymagane jest posiadanie dyplomu licencjata niderlandystyki/studiów niderlandystycznych pierwszego stopnia lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia innego kierunku, przede wszystkim filologicznego, pod warunkiem odpowiedniej znajomości języka niderlandzkiego (poziom B2) i rozwiniętych zainteresowań kulturą niderlandzką. W przypadku kandydatów posiadających dyplom licencjata kierunku niefilologicznego wiedza i kompetencje z zakresu nauk o literaturze i języku zostaną zweryfikowane podczas wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej (kandydatom udostępniona zostanie lista zagadnień).
Wybrane przedmioty
- Praktyczna nauka języka niderlandzkiego
- Tłumaczenia użytkowe i literackie
- Literatura afrikaans w ujęciu historycznym i najnowsze trendy
- Niderlandzkie językoznawstwo stosowane
- Niderlandystyka a rynek pracy
- Metodologie badań literaturoznawczych i językoznawczych
- Seminarium magisterskie
Kompetencje absolwenta
- Płynna znajomość języka niderlandzkiego na poziomie C1.
- Bardzo dobra znajomość drugiego języka obcego oraz receptywna znajomość języka afrikaans.
- Znajomość literatury i kultury obszaru języka niderlandzkiego i afrikaans.
- Orientacja w lokalnym, krajowym i międzynarodowym rynku pracy.
- Znajomość podstaw przekładu użytkowego i literackiego.
- Rozwinięte kompetencje interkulturowe.
- Rozwinięte kompetencje akademickie i badawcze w zakresie nauk o literaturze i języku.
Perspektywy zawodowe
- Praca w firmach z kapitałem holenderskim i belgijskim.
- Praca w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach, środkach masowego przekazu.
- Praca w sektorze turystycznym.
- Praca jako tłumacz.
- Praca jako lektor języka niderlandzkiego (po uzupełnieniu kompetencji pedagogicznych).
- Praca badawcza, akademicka.