Opis kierunku
Studia niestacjonarne na kierunku filologia polska to ciekawa alternatywa wobec trybu dziennego, szczególnie atrakcyjna dla osób, które pracują lub mieszkają poza Poznaniem i nie chcą ponosić kosztów związanych z czasową przeprowadzką. Na studiach niestacjonarnych realizowane są te same efekty uczenia się, co w trybie stacjonarnym, a odpowiednio zmodyfikowany program kształcenia oraz dobór szczególnie efektywnych metod pracy umożliwiają zrealizowanie przyjętych założeń. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to jeden z niewielu ośrodków uniwersyteckich w Polsce, w którym prowadzone są zarówno licencjackie, jak i magisterskie studia niestacjonarne na kierunku filologia polska.
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich
Warunkiem odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Specjalności
- Kontynuacja specjalności nauczycielskiej (realizacja pięcioletniego cyklu daje uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej i średniej)
- Edytorstwo tekstów literackich
Wybrane przedmioty
-
Laboratorium literatury
-
Współczesna kultura literacka
-
Tradycje i dyskursy nowoczesności
-
Badania językoznawcze
-
Pragmatyka językowa
-
Estetyka książki
-
Warsztaty edytorskie
-
Metodyka nauczania
-
Emisja głosu
Kompetencje absolwenta
- Pogłębiona znajomość faktów i zjawisk z zakresu historii literatury polskiej i historii języka polskiego od początków do współczesności, współczesnej literatury oraz zjawisk współczesnego życia literackiego i kulturalnego, współczesnego języka polskiego, historii Polski i Europy.
- Umiejętność organizacji pracy zespołu i zarządzania nim.
- Ocena, krytyczna analiza, twórcza interpretacja i synteza informacji.
- Formułowanie i rozwiązywanie problemów badawczych z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa.
- Formułowanie i wyrażanie własnych poglądów.
- Prowadzenie i uczestnictwo w debatach.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci kierunku filologia polska podejmują pracę zawodową w powiązaniu z ukończoną specjalnością:
- edytorstwo tekstów literackich – przygotowuje do pracy w instytucjach naukowych i wydawniczych;
- nauczycielska – kształci nauczycieli języka polskiego, przygotowując do pracy w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.