Opis kierunku
Politologia drugiego stopnia to kierunek charakteryzujący się interdyscyplinarnością. Łączy zjawiska i procesy związane przede wszystkim ze sferą polityki, a także ekonomii, socjologii, psychologii i prawa. Profil studiów ma charakter ogólnoakademicki. W trakcie dwuletnich studiów prowadzone są zajęcia obligatoryjne, jak również realizowane są przedmioty zaliczane do specjalnościowego modułu kształcenia.
Wśród specjalności do wyboru przez osoby studiujące znajdują się: zarządzanie zasobami ludzkimi, administracja samorządowa, marketing polityczny i doradztwo w polityce, inteligentne zarządzanie organizacją. Część przedmiotów ma charakter warsztatowy. Często są prowadzone przez specjalistów spoza Wydziału, co ma przyczynić się do lepszego przygotowania osób studiujących do aktywności zawodowej. Ponadto organizujemy liczne spotkania z praktykami ze świata polityki, mediów czy biznesu, które są doskonałą okazją do rozwijania swoich umiejętności.
Wybierz jeden z najlepszych kierunków politologicznych w Polsce i razem z nami kontynuuj swoją naukę na studiach magisterskich. Dzięki ciekawym i praktycznym specjalnościom poszerzysz swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z nauk społecznych ze szczególnym uwzględnieniem nauki o polityce i administracji. Oferowane specjalności zostały pomyślane w taki sposób, aby jak najlepiej dostosować ofertę dydaktyczną do aktualnych potrzeb rynku pracy. Studia są dedykowane nie tylko absolwentom politologii, ale również tym, którzy ukończyli inne kierunki na poziomie studiów I stopnia.
Studia uzupełniające magisterskie to doskonała okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności dotyczących funkcjonowania państw, organizacji międzynarodowych, samorządu terytorialnego, partii politycznych, a także organizacji pozarządowych. Dzięki temu absolwentki i absolwenci są przygotowani do pełnienia licznych ról w życiu społecznym i politycznym. Zdobyte umiejętności analityczne i eksperckie pozwolą na sprawne wykonywanie powierzonych zadań, a także skuteczne podnoszenie kwalifikacji potrzebnych na szybko zmieniającym się rynku pracy.
Specjalności
- Inteligentne zarządzanie organizacją: stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie formułowane na rynku pracy przez pracodawców. Uzupełnia pożądane kompetencje miękkie o szereg kompetencji analitycznych i cyfrowych, które należą obecnie do najbardziej deficytowych w gospodarce.
- Marketing polityczny i doradztwo w polityce: specjalność dedykowana osobom, które chcą podjąć aktywność zawodową w bezpośrednim otoczeniu.
- Administracja samorządowa: zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia w administracji gminnej, powiatowej, wojewódzkiej i wielu innych instytucjach administracji publicznej.
- Zarządzanie zasobami ludzkimi: dowiesz się jak efektywnie zarządzać personelem i motywować swoich pracowników. Nauczysz się jak radzić sobie ze stresem, a także diagnozować i rozwiązywać konflikty w grupie.
Wybrane przedmioty
-
Socjologia polityki
-
Psychologia polityki
-
Filozofia i etyka polityki
-
Nowe ruchy społeczne
-
Historia instytucji politycznych
-
Metodologia badań politologicznych
-
Prawo europejskie
-
Teoria polityki
-
Komunikowanie polityczne
-
Decydowanie polityczne
-
Przedmioty specjalnościowe
Kompetencje absolwenta
-
rozumienie w stopniu pogłębionym faktów i zjawisk z zakresu życia społecznego, politycznego i gospodarczego;
-
rozumienie ekonomicznych, prawnych, psychologicznych i socjologicznych uwarunkowań działalności zawodowej na szybko zmieniającym się rynku pracy;
-
rozumienie roli systemu politycznego w funkcjonowaniu grupy społecznej, państwa i wspólnoty międzynarodowej;
-
umiejętność pozyskiwania i analizowania danych dotyczących złożonych zależności między elementami systemu politycznego i gospodarczego;
-
umiejętność krytycznego myślenia;
-
umiejętność innowacyjnego wykonywania powierzonych zadań;
-
umiejętność kierowania pracą zespołu, w tym organizacji politycznej;
-
umiejętność prowadzenia badań społecznych;
-
kompetencje miękkie w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i marketingu politycznego.
Perspektywy zawodowe
Z powodzeniem znajdźesz zatrudnienie w:
-
ośrodkach badań społecznych i rynku,
-
agencjach Public Relations,
-
urzędach administracji rządowej,
-
urzędach administracji samorządowej,
-
instytucjach UE,
-
mediach,
-
firmach doradztwa personalnego,
-
podmiotach zajmujących się pozyskiwaniem funduszy europejskich,
-
zespołach reagowania kryzysowego,
-
działach marketingowych,
-
organizacjach pozarządowych,
-
biurach poselskich i senatorskich,
-
ośrodkach analitycznych,
-
ośrodkach eksperckich.