Opis kierunku
Studia polonistyczno-filozoficzne są studiami nauczycielskimi. Umożliwiają zdobycie kwalifikacji zawodowych do nauczania języka polskiego i etyki w szkołach podstawowych i średnich (po ukończeniu studiów I i II stopnia).
Wymogi wynikające z ustawy o ochronie małoletnich
Warunkiem odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Wybrane przedmioty
-
Etyka współczesna
-
Etyka i kultura życia publicznego
-
Deliberacja i edukacja demokratyczna
-
Tradycje i dyskursy nowoczesności
-
Współczesna kultura literacka
-
Znaczenie w języku i tekście
-
Dydaktyka języka polskiego
-
Dydaktyka etyki
Kompetencje absolwenta
- Pogłębiona znajomość faktów i zjawisk z zakresu historii literatury polskiej oraz historii języka polskiego od początków do współczesności.
- Znajomość głównych nurtów, koncepcji, metod, a także zastosowań etyki współczesnej, niezbędnych w działalności nauczyciela.
- Prowadzenie debat i brania udziału w dyskusjach, zwłaszcza odnoszących się do zagadnień literackich, społeczno-etycznych i kulturowych.
- Ocena, krytyczna analiza, twórcza interpretacja i synteza informacji.
- Wykorzystanie zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych.
Perspektywy zawodowe
- Nauczyciel etyki i języka polskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.