Opis kierunku
Praca socjalna to kierunek przygotowujący do profesjonalnej pomocy osobom i rodzinom we wzmacnianiu i odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie. Jest obszarem stosowania wiedzy w działaniu, wskazując jak za pomocą metod i technik, pomagać ludziom w problemach życiowych, rozwijać ich aktywność i samodzielność oraz poprawiać jakość życia. Ukazuje, jak działać na rzecz społeczności lokalnych, tworzyć instytucje wspierające oraz koordynować działania pomocowe. Praca socjalna jest interdyscyplinarna, korzysta z takich dyscyplin naukowych jak: socjologia, pedagogika, polityka społeczna, psychologia, prawo i innych z dziedziny nauk społecznych. Studia łączą teorię z jej twórczym zastosowaniem.
Po studiach uzyskuje się prawo do wykonywania zawodu ważnego społecznie i dającego szansę zatrudnienia w różnych rodzajach instytucji świadczących pomoc osobom, rodzinom, grupom, społecznościom wymagającym wsparcia.
Wybrane przedmioty
- Socjologia problemów społecznych
- Psychologia rozwoju człowieka, psychopatologia, terapia rodzinna
- Pedagogika specjalna
- Teorie i metody pracy socjalnej
- Zajęcia praktyczne w placówkach
- Poza przedmiotami obowiązkowymi osoby studiujące kształtują samodzielnie swój program studiów wybierając przedmioty
z szerokiej oferty fakultetów (np. małżeństwo w ujęciu socjologicznym, fotografia i zmiana społeczna, socjologia młodzieży, socjologia dzieciństwa)
Kompetencje absolwenta
- Aplikowanie wiedzy akademickiej do twórczej, praktycznej działalności pomocowej.
- Stosowanie metod i technik pracy socjalnej, ukierunkowanych na pracę z jednostką, rodziną, grupą, społecznością lokalną.
- Projektowanie innowacyjnych działań na rzecz innych.
- Konstruowanie projektów socjalnych, programów i strategii pomocy i rozwiązywania problemów społecznych, programów profilaktyki społecznej.
- Podejmowanie interwencji kryzysowych.
- Kompetencje do pełnienia zróżnicowanych ról w ramach wykonywanego zawodu (np. animator pomocy społecznej; organizator polityki lokalnej, inicjator sieci wsparcia społecznego).
Perspektywy zawodowe
Praca we wszystkich typach instytucji pomocy społecznej, zarówno w sektorze publicznym (administracja rządowa
i samorządowa), jak i w trzecim sektorze (organizacje pozarządowe), na przykład:
- ośrodki pomocy społecznej,
- powiatowe centra pomocy rodzinie,
- ośrodki opiekuńczo-wychowawcze,
- szpitale, hospicja, ośrodki leczenia uzależnień,
- instytucje resocjalizacyjne (np. zakłady poprawcze, zakłady karne).