Опис напряму
Specyfiką kierunku Geografia jest jej dwuobszarowy charakter, łączący przedmioty przyrodnicze z przedmiotami społeczno-ekonomicznymi. Studia na tym kierunku przygotowują pod kątem wiedzy i umiejętności pozwalających na wyjaśnianie w sposób kompleksowy procesów i zjawisk fizycznych oraz społecznych występujących w środowisku przyrodniczym.
Specjalność Ekologia miasta na kierunku Geografia stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy na absolwentów posiadających pogłębioną, interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności i kompetencje związane z funkcjonowaniem i rozwojem miast. Absolwenci tej specjalności znają i stosują specjalistyczne oprogramowanie z zakresu systemów informacji geograficznej umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę baz danych oraz interpretację zjawisk i procesów zachodzących w środowisku miejskim.
Studenci mogą fakultatywnie realizować moduł edukacyjny dający uprawnienia do zawodu nauczyciela geografii oraz przyrody w szkole podstawowej. Zajęcia w ramach tego modułu prowadzone są z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczo-dydaktycznych, w terenie oraz instytucjach naukowo-edukacyjnych.
Вибрані предмети
- Podstawy kształtowania i ochrony środowiska
- Podstawy ekologii miasta
- Gospodarka i planowanie przestrzenne
- Kształtowanie i ochrona zieleni miejskiej
- Klimat miasta
- Innowacje proekologiczne i koncepcje miast przyszłości
- Zjawiska ekstremalne i klęski żywiołowe a funkcjonowanie miast
- Zrównoważony rozwój obszarów zurbanizowanych
Компетенції випускників
- Przygotowuje i analizuje opracowania kartograficzne uwzględniające elementy środowiska geograficznego, zachodzące w nim procesy przyrodnicze, społeczno-gospodarcze, kulturowe, polityczne.
- Prowadzi monitoring środowiska przyrodniczego, wykorzystując nowoczesne rozwiązania w zakresie pozyskiwania informacji geograficznej z użyciem dronów, wysokorozdzielczej fotografii i rejestracji filmowej.
- Przewiduje skutki klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.
- Podejmuje odpowiednie działania na rzecz zachowania równowagi ekologicznej i ochrony zasobów.
- Posługuje się specjalistycznym oprogramowaniem w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
Професійні перспективи
- Jednostki administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli
- Instytucje naukowo-badawcze, instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym i ekologią
- Firmy zajmujące się tworzeniem dokumentacji geograficznych i opracowań strategicznych
- Instytucje kultury i związane z ochroną przyrody, organizacje zajmujące się promocją dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego; wydawnictwa naukowe, popularno-naukowe i edukacyjne
- Szkolnictwo podstawowe oraz instytucje związane z edukacją