Programme description
Studia na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo pozwalają na uzyskanie specjalistycznego wykształcenia z zakresu szeroko pojętej informacji i bibliotekarstwa. Są to studia o profilu praktycznym. Ponad połowa przedmiotów jest realizowana w formie ćwiczeniowo-warsztatowej. Duża ilość godzin praktyk w różnych instytucjach (6 miesięcy) oraz zdolność poruszania się wśród informacji różnego typu, umożliwiają absolwentowi szybką adaptację do potrzeb rynku pracy. Oprócz umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych niezbędnych do pracy w sektorze usług bibliotecznych oraz informacyjnych, absolwenci zostają przygotowani do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia (magisterskich).
Z uwagi na zachodzące przemiany społeczno-gospodarcze wymagające wszechstronnego przygotowania zawodowego, w programie studiów uwzględniono szereg przedmiotów skorelowanych z wymogami rynku pracy, m.in. dwa języki obce (na poziomie B2 i A2), bazy danych, projekty internetowe, pozyskiwanie grantów i dotacji, etykę i ekologię w środowisku informacyjnym, wyszukiwanie informacji w tradycyjnych i elektronicznych źródłach oraz ocena ich jakości.
Treści kształcenia obejmują przedmioty ogólne, podstawowe i kierunkowe, w tym teorię i metodologię działalności informacyjnej i bibliotekarskiej, czyli gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie danych i informacji z różnych dziedzin wiedzy.
W toku kształcenia student ma do wyboru, zgodnie z zainteresowaniami, kilkanaście przedmiotów z bloku przedmiotów fakultatywnych poszerzających wiedzę, umiejętności i kompetencje.
Kierunek studiów oferuje także możliwość przygotowania do zawodu nauczyciela poprzez realizację Modułu Kształcenia Nauczycieli (cztery semestry).
Requirements under the Act on the Protection of Minors
Warunkiem odbycia obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych jest spełnienie przez studenta wymagań określonych w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności poddanie się weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonych przestępstw, a w przypadku studentów będących cudzoziemcami albo zamieszkujących w ciągu ostatnich 20 lat w innych państwach niż RP również złożenie dodatkowych oświadczeń, a także informacji z rejestrów karnych innych państw wraz z tłumaczeniami przysięgłymi. Niespełnienie wymagań określonych ww. ustawą uniemożliwi odbycie obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych, a w konsekwencji ukończenie studiów.
Example of courses
- Analiza i opracowanie dokumentów: warsztaty
- Gromadzenie i udostępnianie zbiorów: warsztaty
- Zautomatyzowane systemy biblioteczne: warsztaty
- Źródła i wyszukiwanie informacji: warsztaty
- Działalność informacyjna w praktyce
- Metodyka pracy z czytelnikiem: warsztaty
- Bazy danych: warsztaty
- Systemy zarządzania treścią (CMS): warsztaty
Graduate competencies
- Umiejętności gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania danych i informacji z różnych dziedzin wiedzy.
- Wyszukiwanie, selekcja, analiza, ocena, prezentacja oraz archiwizacja informacji pozyskanych z dostępnych źródeł.
- Umiejętność identyfikowania, respektowania i weryfikowania potrzeby zleceniodawców/użytkowników biblioteki, dostosowując strategię i taktykę wyszukiwawczą, narzędzia oraz metody do specyfiki zlecenia, oraz zindywidualizowanych potrzeb klienta/użytkownika biblioteki.
-
Sprawne poruszanie się po istniejących bazach danych oraz ich tworzenie.
- Komunikacja z czytelnikami, klientami oraz współpracownikami, a także specjalistami z dziedziny, wraz z doborem i wykorzystaniem różnych metod i narzędzi, w tym zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne (ICT).
Career prospects
Z uwagi na różnorodność typów bibliotek, gromadzonych zbiorów, form pracy bibliotekarskiej oraz coraz silniejszą integrację rynku pracy bibliotekarzy i specjalistów informacji, absolwent kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo posiada wszechstronne przygotowanie zawodowe, pozwalające mu odnaleźć się w różnych dziedzinach gospodarki.
Na rynku pracy obserwuje się wzmożone zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami analizy danych, wyszukiwania relewantnych informacji i materiałów do prowadzenia badań oraz profesjonalnej kwerendy.
Ukończenie studiów umożliwia absolwentowi zatrudnienie w:
- bibliotekach publicznych,
- instytucjach kultury,
- ośrodkach informacji,
- firmach infobrokerskich,
- różnego rodzaju urzędach administracji publicznej, firmach prywatnych,
- różnych placówkach nazwa stanowiska pracy odpowiadająca kompetencjom bibliotekarza czy brokera informacji może mieć odmienną nazwę.
Po ukończeniu Modułu Kształcenia Nauczycieli absolwent jest przygotowany do pracy na stanowisku bibliotekarza w bibliotekach szkolnych.