Opis kierunku
Wybór studiów magisterskich Biotechnology pozwoli Ci zapoznać się z biomedycznymi aspektami biologii molekularnej i biotechnologii. Program składa się z zaawansowanych przedmiotów biotechnologicznych, które opierają się na tematach z zakresu biochemii, mikrobiologii, inżynierii genetycznej oraz biologii komórkowej i molekularnej. W czasie studiów największy nacisk będzie położony na udział w badaniach naukowych i pracach badawczych zespołowo i indywidualnie, ale będziesz miał też możliwość poznania najnowszych koncepcji i osiągnięć biotechnologii medycznej oraz zdobycie niezbędnych umiejętności praktycznych w zakresie technik biomedycznych, biologii molekularnej i zarządzania projektami.
Studiowanie tego kierunku umożliwi Ci odbycie staży badawczych w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych oraz zdobycie praktycznego doświadczenia w posługiwaniu się powszechnie stosowaną i zaawansowaną aparaturą naukową, zapoznanie się z wymogami biogospodarki i przepisami dotyczącymi biotechnologii i skorzystanie z nowoczesnych metod kształcenia, takich jak problem-based learning, project-based learning, tutoring i mentoring.
Jako absolwent będziesz dobrze przygotowany do projektowania i realizacji projektów badawczych, a także będziesz znał przepisy prawne w dziedzinie biotechnologii. Studia kończą się uzyskaniem tytułu magistra biotechnologii.
Zajęcia praktyczne zapoznają Cię także z zagadnieniami z zakresu między innymi genetyki, anatomii i fizjologii zwierząt czy bioinformatyki. Pomoże Ci to rozwinąć wszechstronną wiedzę i umiejętności, które spełniają aktualne wymagania przemysłu i pracodawców. Będziesz mógł także realizować samodzielne projekty badawcze pod opieką doświadczonych badaczy.
Studia odbywają się w naszym kampusie na Morasku, w bardzo dobrze wyposażonych laboratoriach, ale będziesz miał również możliwość zdobycia cennego doświadczenia w innych ośrodkach badawczych w Poznaniu.
Wybrane przedmioty
- Zwierzęce modele chorób człowieka
- Genetyka molekularna człowieka
- Terapie molekularne
- Metody pracy eksperymentalnej
- Finansowanie badań i staży
- Metody w diagnostyce molekularnej
- Mechanizmy, skutki działania i interakcje leków u ludzi
- Komercjalizacja i patentowanie wyników badań
- Nowotwory i ich mikrośrodowiska - aspekty komórkowe i histopatologiczne
- Nanobiotechnologia w medycynie
Kompetencje absolwenta
Absolwent posiada szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu metod biotechnologicznych, która umożliwia:
- ukierunkowaną modyfikację mikroorganizmów, komórek organizmów wyższych i całych organizmów;
- prowadzenie procesów biosyntezy i biotransformacji;
- wyodrębnienie i oczyszczanie bioproduktów oraz określenie ich właściwości biologicznych i fizykochemicznych;
- projektowanie makrocząsteczki o pożądanej aktywności oraz opracowanie warunków dla procesów biotechnologicznych, prowadzenie ich optymalizacji i kontroli;
- projektowanie i charakteryzowanie białka i peptydy, stosowanie techniki rekombinacji DNA do konstruowania organizmów modyfikowanych genetycznie;
- przeszukiwanie internetowej bazy danych związanej z bioinformatyką i biologią molekularną.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci są dobrze przygotowani do pracy w różnych instytucjach:
- na uniwersytetach i w instytutach naukowych,
- kontynuowania nauki w Szkole Doktorskiej,
- w instytucjach badawczych i badawczo-rozwojowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych,
- w laboratoriach biologicznych i biotechnologicznych (analityka, diagnostyka),
- w firmach z branży biotechnologicznej, farmaceutycznej i chemicznej,
- wiedza wyniesiona ze studiów pomoże w założeniu własnej firmy biotechnologicznej.